موج جدید اعتراض بازنشستگان در ایران: فریاد فریاد از این همه بیداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه 3 ژانویه 2020، 11 استان ایران شاهد اعتراضاتی از سوی بازنشستگان، بیکاران و کارکنان دولت نسبت به شرایط سخت اقتصادی و عدم پرداخت حقوق خویش بود.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که بازنشستگان در استان‌های تهران، فارس، کردستان، خوزستان، البرز، قزوین، خراسان رضوی،آذربایجان شرقی، همدان، لرستان و اصفهان تجمعاتی در اعتراض به عدم پرداخت «حقوق و مزایای» و «کاهش مزد» به دلیل سقوطارزش پول ملی برگذار کردند.

فریاد فریاد، از این همه بیداد

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که صدها نفر در مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی در تهران تجمع کرده و شعار «فریاد، فریاد، از این همه بیداد» سر می دادند.

معترضین که در 16 شهر ایران تجمع کرده بودند با حمل پلاکاردهایی از دولت درخواست داشتند تا به تبعیض علیه بازنشستگان پایان دهد.

اجرای قانون طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش حداقل حقوق بر اساس نرخ واقعی تورم و هزینه‌های واقعی زندگی از دیگر خواسته های معترضین بود.

دولت ادعا می‌کند که از نیمه سال جاری به اجرای این قانون اقدام کرده است اما بازنشستگان نسبت به نحوه اجرای آن معترض بوده وخواستار سازگاری آن با شرایط اقتصادی کنونی به‌ویژه گرانی و تورم هستند.

به گفته اتحادیه بازنشستگان، از هر 10 بازنشسته، شش نفر از آنها زیر خط فقر قرار دارند و حقوق ماهیانه کمتر از سه میلیون تومان (تقریبا 110 دلار) دریافت می‌کنند.

از سویی دیگر نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد 78 درصد از کسانی که به علت همه‌گیری کرونا کار خود را از دست دادند، به دلیل این که تحت عنوان «قراردادهای موقت» کار می‌کردند مشمول دریافت خسارت از بیمه نشدند.

ادامه اعتراضات دامنه‌دار

در روزهای اخیر اعتراض کارکنان و کارگران بخش‌های دولتی و خصوصی بویژه در شرکت‌های صنعتی به دلیل عدم توانایی دولت وشرکت‌ها در پرداخت حقوق آنها ادامه داشته است.

همچنین روز یکشنبه هنرمندان و کارکنان سالن‌های تئاتر در اعتراض به شرایط معیشتی خویش و بسته بودن سالن‌های تئاتر به دلیل بحران کرونا در برابر مجلس ایران تجمع کردند.

معترضان خواستار کمک‌های جبرانی، بیمه اجتماعی، جبران خسارت، دریافت وام‌های کم‌بهره و پرداخت اجاره‌های معوق شدند.

همچنین تحقیقی که مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در ماه دسامبر گذشته انجام داده بود نشان می‌دهد که نرخ بیکاری به 24 درصد افزایش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده که نرخ رشد اقتصادی ایران در سال جاری به دلیل کاهش حجم صادرات و افزایش نرخ تورم منفی 5 خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید