مجلس ایران: افزایش بودجه سپاه قدس برای انتقام کشتن سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگان مجلس ایران طرحی 16 ماده‌ای با عنوان «اقدام متقابل ایران» جهت انتقام از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ارائه کردند که طبق آن بودجه نیروی قدس سپاه پاسداران افزایش می‌یابد. نمایندگان این طرح را انتقام مناسب از آمریکا عنوان کرده‌اند. آنها می‌گویند این اعتبار از محل صادرات غیر نفتی به عراق تامین خواهد شد.

این طرح چهارشنبه 10 دی‌ماه در مجلس ایران اعلام وصول و یکشنبه 14 دی‌ منتشر شد.

نمایندگان هدف از این طرح را «مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا، پیگیری سیاست خارجی عزتمندانه و اجرای اقدام سخت با اخراج آمریکا» عنوان کرده‌اند.

طرح مزبور خروج آمریکا از منطقه را «انتقام مناسب» ایران در برابر کشته شدن قاسم سلیمانی دانسته است.

طبق این طرح «وزارت امور خارجه و تمام دستگاه‌های دولتی ایران موظف هستند با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» به کشورهای منطقه برای خروج نیروهای آمریکایی کمک کنند. آنها همچنین مکلف هستند «اقدامات مقتضی علیه کشورهای میزبان به عنوان مشارکت در عمل تروریستی آمریکایی» نیز انجام دهند.

ممنوعیت مذاکره با آمریکا

در این طرح پیشنهادی آمده: «هرگونه مذاکره بر سر توان تسلیحاتی جمهوری اسلامی، نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه و مسائل محور مقاومت ممنوع بوده و مسئول مربوطه محکوم به انفصال مادام‌العمر از مناصب و خدمات دولتی است».

طرح تاکید می‌کند: «مادامی که دولت آمریکا نسبت به خروج از برجام رسما عذرخواهی نکرده و کشته شدن قاسم سلیمانی را محکوم نکرده است هرگونه مذاکره دو یا چند جانبه با حضور آمریکا ممنوع بوده و عامل محکوم به انفصال مادام‌العمر از مناصب و خدمات دولتی و عمومی می‌گردد».

اسرائیل و يمن

در این طرح دولت مکلف شده است که «ترتیبات نابودی» اسرائيل را تا سال 1420 خورشیدی (20 سال دیگر) فراهم کند.

این طرح به مسئله یمن نیز اشاره کرده است: «دولت جمهوری اسلامی موظف است کمک‌های انسان‌دوستانه ایران را در جهت کمک بهملت انقلابی یمن ادامه دهد».

مجری طرح

مجری این طرح «نیروهای قدس سپاه پاسداران» دانسته شده است. سپاه قدس مجاز است «از محل منابع خود نسبت به پرداخت جوایزبه افراد یا گروه‌هایی» که در جهت تحقق اهداف برون‌مرزی گام برمی‌دارند، هزینه کند.

بودجه طرح

بودجه «اقدامات برون‌مرزی» بنا بر این طرح باید از محل درآمد صادرات به عراق تامین شود. در طرح پیشنهادی آمده که «یک درصد ازدرآمد حاصل از صادرات بخش دولتی به عراق پس از وصول به این امر اختصاص یابد».

بر اساس این طرح «30درصد از ارزش کل کالا به عنوان عوارض گمرکی به کالاهای وارداتی یا برند وابسته به کشور ایالات متحدهآمریکا» اضافه شود و مبلغ کسب شده به مصرف فعالیت‌های برون‌مرزی نیروهای قدس سپاه برسد.

با افزایش تنش ها طی هفته های اخیر میان تهران و واشینگتن، فرماندهان سپاه پاسداران پیوسته تهدید کرده اند که برای انتقام گیری ازکشتن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس، اهداف آمریکا در منطقه را هدف قرار خواهند داد. ایالات متحده نیز با ارسال ناوهواپیمابر «نیمیتز»، زیر دریایی اتمی «اس اس جورجیا» و سه بمب افکن راهبردی «بی 52» هشدار داده است که پاسخ قاطعی به هرگونه حمله ایران خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم