عراق از ایران و آمریکا خواست به حاکمیت ملی این کشور احترام بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش عراق با تاکید بر اینکه هر گونه درگیری میان ایران و آمریکا نتایج فاجعه‌باری در پی خواهد داشت، تاکید کرد که این کشور نباید برای حمله به کشورهای همسایه استفاده شود.

همزمان مقامات عراقی روز یکشنبه سوم ژانویه 2021 تاکید کردند که قصد دارند با تسلیحات غیرقانونی موجود در این کشور مبارزه کرده و عملیاتی برای جمع‌آوری سلاح‌های غیرمجاز در بغداد را آغاز کنند.

در بیانیه‌ای که ارتش عراق منتشر کرد، آمده ایران و آمریکا باید به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارند و این کشور نباید برای حمله به کشورهای همسایه استفاده شود.

دولت مصطفی الکاظمی در روزهای گذشته اعلام کرد قصد دارد به سروسامان دادن اوضاع تسلیحات غیرقانونی پرداخته و به ویژه پس از حمله موشکی به سفارت آمریکا و منطقه سبز، به حمایت از نمایندگی‌های خارجی بپردازد.

الکاظمی در روزها و هفته‌های گذشته دو اقدام مهم در زمینه دستگیری افراد مرتبط با حملات موشکی به سفارت و همچنین مقاومت جدی در مقابل فشارها برای آزادی آنها انجام داد، اما هنوز در زمینه تحت کنترل درآوردن افراد و گروه‌های مسلح کاملا موفق نبوده و به گفته برخی مقامات دولتی و سیاستمداران عراقی، این موضوع ناشی از محدود بودن اختیارات نخست‌وزیر برای مقابله با این گروه‌ها است.

پایتخت عراق بارها شاهد موشک‌پراکنی‌ پیکارجویان وابسته به ایران به سمت منطقه سبز است و این موضوع دولت عراق را در موضع ضعف و ناتوانی قرار می‌دهد. همزمان واشنگتن گروه‌های مسلح تحت حمایت تهران را به انجام این حملات موشکی به تاسیسات آمریکایی متهم می‌کند.

پیش از این العربیه به سندی دست یافته بود که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.

منابع خبری العربیه گزارش کردند که این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند. 6 پیکارجوی عصائب در ارتباط با این پرونده در بازداشت به سر می‌برند.

گفته می‌شود که اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.براساس اطلاعاتی که العربیه به دست آورده این فرد بازداشت شده، حسام الزیرجاوی از اهالی شهرک صدر است و در حال حاضر تحت بازجویی امنیتی قرار دارد.

عصائب اهل الحق به دولت عراق 48 ساعت مهلت روز جمعه داده بود یکی از پیکارجویان این گروه شبه‌نظامی که به اتهام مشارکت در حمله موشکی در بازداشت است را آزاد کند اما مصطفی الکاظمی به شخصیت‌های سیاسی عراق اطلاع داد که با آزادی متهمان حمله موشکی کاملا مخالف است و ضمن محکوم کردن تهدیدهای شبه‌نظامیان عصائب، منتظر نتایج تحقیقات و حکم قاضی دادگاه می‌ماند.

مصطفی الکاظمی در واکنش به این تهدیدها با اعلام آمادگی برای برخورد جدی با قانون‌گریزان در صفحه توئیترش نوشت: «امنیت عراق امانتی است که روی دوش ما قرار گرفته و ما وارد ماجراجویی نخواهیم شد ... ما در سکوت و آرامش برای بازگرداندن اعتماد ملت، نهادهای امنیتی و ارتش به حکومت تلاش کردیم، پس از آنکه به دلیل ماجراجویی قانون‌گریزان این اعتماد مخدوش شده بود ... در کمال آرامش خواستار خودداری از درگیر کردن کشور با یک ماجراجویی بی‌فایده دیگر کردیم، اما در صورت لزوم برای رویارویی جدی آماده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید