آمریکا: از نیروهای افغان در برابر حملات طالبان حمایت خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سانی لگت سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان دوشنبه 4 ژانویه 2021 در توییتی نوشت، واشنگتن از نیروهای افغان در برابر حملات طالبان حمایت خواهد کرد.

سانی لگت ادعای طالبان مبنی به نقض توافق‌نامه صلح از سوی آمریکا را رد کرده و تاکید نمود، موضع و تعهد واشنگتن «ثابت و روشن» است. توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان اظهار کرد: «ما از نیروهای افغان در برابر حملات طالبان دفاع خواهیم کرد. ما دوباره از طرف‌های درگیر می‌خواهیم که سطح خشونت‌ها را کاهش دهند».

او تاکید کرده است، حملات طالبان برای قتل هدفمند مقام‌های دولت افغانستان، رهبران جامعه مدنی و خبرنگاران که مسئولیت آن را به عهده نمی‌گیرند باید برای موفقیت روند صلح متوقف شود.

گروه طالبان دوشنبه 4 ژانویه 2021 هشدار داد، اگر حملات هوایی نیروهای آمریکایی علیه این گروه ادامه یابد، طالبان دست به عکس العمل جدی می‌زنند.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، از چند روز به این طرف نیروهای آمریکایی جنگجویان این گروه را در ولایت‌های قندهار و هلمند افغانستان آماج حملات هوایی قرار داده اند و از نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان حمایت می‌کنند.

طالبان در این اعلامیه ادعا کرده اند که این حملات هوایی نیروهای آمریکایی در مناطق غیرجنگی صورت گرفته و عملیات نیز به تازگی آغاز شده است.

طالبان هشدار داده که حملات هوایی نیروهای آمریکایی علیه طالبان برخلاف توافق‌نامه صلح دوحه است، اگر این حملات آمریکا ادامه یابد، این گروه نیز دست به عکس‌العمل جدی می‌زند و مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، سربازان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و طالبان نیز حملات‌اش را علیه آمریکا متوقف می‌سازد.

همچنان مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً اعلام کرد که در جریان حدود یک سال گذشته هیچ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید