کمپین اتحاد برای زم؛ کمپین مقابله با «ترور جمهوری اسلامی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تعدادی از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران داخل و خارج از ایران کمپینی به یاد روح‌الله زم موسس رسانه‌آمدنیوز که 12 دسامبر 2020 اعدام شد، راه انداخته و هدف از راه انداختن این کمپین را « مقابله با کمپین ترور جمهوری اسلامی در خارج از کشور و به خصوص کشورهای همسایه ایران» اعلام کردند.

کمپین اتحاد برای زم بصورت مشخص از اتحادیه‌ی اروپا و پارلمانهای اروپایی خواسته که «اتحادیه اروپا جدیت خود را برای مقابله با نقض حقوق بشر و تروریسم دولتی نشان دهد و دسترسی و بازرسی گزارشگران مستقل و پیگیری نقض حقوق بشر در ایران اولین پیش شرط مذاکرات و معاهدات اعم از اقتصادی و سیاسی باشد. همچنین در صورت انجام هر نوع مذاکره یا توافق با جمهوری اسلامی، شرط اول ایجاد روابط تجاری توقف فوری عملیات تروریستی، آدم ربایی و آزار فعالین سیاسی، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی در داخل و خارج از مرزهای ایران باشد. » و «صداوسیمای جمهوری اسلامی برای مشارکت در گرفتن اعترافات اجباری و‌حاصل شکنجه و مسئولیت انتشار اعترافات اجباری در چهار دهه اخیر، در سراسر جهان هدف تحریم های هدفمند و جدی قرار بگیرند. و اجازه فعالیت آن در کشورهای اروپایی معلق شود.»

Advertisement

در متن این کمپین آمده که « روح‌الله زم پس از ربوده شدن، 16 ماه حبس در سلول انفرادی، ماه‌ها بدون دسترسی به وکیل و حق تماس با خانواده تحت شکنجه بود و نهایتا بدون حق داشتن وکیل انتخابی خود محاکمه و اعدام شد ... روح الله زم تحت شکنجه وادار شد تا علیه خودش اعتراف کند و اعترافاتش با همکاری فعالانه تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی در سراسر کشور پخش شد.»

نویسندگان بیانیه این کمپین نوشته‌اند: « این تنها جنایت جمهوری اسلامی در عرصه‌ی بین المللی نیست چرا که در سالهای اخیر بسیاری از مخالفین جمهوری اسلامی از کشورهای دیگر ربوده شده و یا در خارج از ایران ترور شدند در سالهای اخیر مسعود مولوی و سعید کریمیان، در کشور ترکیه و احمد نیسی در هلند، اقبال مرادی در عراق و محمد ابراهیم صفی‌زاده در افغانستان ترور شده اند؛ محمد رجبی و سعید تمجیدی، دو تن از معترضان آبان که به کشور ترکیه پناه آورده بودند به ایران بازگردانده شده و به اعدام محکوم شدند؛ و محمد سلیمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام که به اقلیم کردستان پناه برده بود به ایران بازگردانده و بلافاصله اعدام شد. در ماه،های اخیر دو فعال سیاسی دیگر به نام‌های جمشید شارمهد تبعه آلمان و حبیب اسیود تبعه سوئد در کشورهای همسایه‌ی ایران ربوده شده و هم اکنون در خطر احکامی چون اعدام و حبس طولانی هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم