وزیر اطلاع‌رسانی یمن: حمله فرودگاه عدن برای گرفتن انتقام کشته‌شدن سلیمانی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معمر الآریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن روز یکشنبه سوم ژانویه 2021 اعلام کرد که حمله موشکی صورت گرفته به فرودگاه عدن با هدف انتقام‌گیری برای کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران صورت گرفت.

الآریانی در یک رشته توئیت به اظهارات ابراهیم الدیلمی سفیر پیکارجویان حوثی در تهران واکنش نشان داد و گفت که «سفیر شبه‌نظامیان حوثی در تهران به صراحت تاکید دارد که تنش نظامی و اقدامات تروریستی که حوثی‌ها با همکاری کارشناسان ایران و با استفاده از تسلیحات ایرانی در سال 2020 انجام داده و جان هزاران شهروند بی‌گناه را گرفته و آخرین مورد آن حمله به دولت در فرودگاه بین‌المللی عدن است، پاسخی به کشته شدن سلیمانی است.»

او در ادامه نوشت: « ابراهیم الدیلمی به شکل واضح اعتراف می‌کند که قاسم سلیمانی فرمانده به هلاکت رسیده نیروی قدس تروریست در مدیریت اقدامات نظامی شبه‌نظامیان از زمان کودتا و اجرای فعالیت‌های تروریستی که مناطق مسکونی در کشورهای همسایه، کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در مسیرهای دریانوردی بین‌المللی را هدف قرار دادند، نقش داشت.»

ظهر روز چهارشنبه 30 دسامبر 2020 همزمان با ورود وزاری دولت یمن به عدن فرودگاه بین المللی این شهر هدف سه موشک خمپاره قرار گرفت؛ حمله‌ای که در آن هیچ‌کدام از وزرای دولت یمن آسیب ندیده‌اند.

پیش از این آرش عزیزی نویسنده کتاب « فرمانده سایه: سلیمانی، جاه‌طلبی جهانی ایالات متحده و ایران» در گفتگو با مرکز کارنگی خاورمیانه به نقل از نزدیکان قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران گفته بود که او دستور قتل علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری فقید یمن را صادر کرد.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

ایران در 8 ژانویه 2020 در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی به پایگاه عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، حمله موشکی کرد. این حمله موشکی علیرغم اینکه از سوی رسانه‌های ایران «انتقام سخت» نامیده شده، هیچ حمله تلفاتی در پی نداشت.

در آن زمان حسین امیر عبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ایران فاش کرد که ایران قبل از حمله به پایگاه عین الاسد موضوع را به اطلاع نخست‌وزیر عراق رسانده بود و آمریکایی‌ها از تصمیم ایران برای انجام این حمله موشکی اطلاع داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم