مصوبه 300میلیاردی انتقال آب به فلات مرکزی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی انتشار اخبار تازه‌ای درباره سرعت‌گیری پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به مناطق مرکزی ایران، و تصویب مصوبه 300 میلیارد تومانی، یکی از فعالین محیط‌زیست گفت: این بودجه را نباید جناحی تعریف کرد و یا به تصمیمی درون دولت تقلیل داد. با اطلاع دقیق می‌گویم که این بودجه با دخالت و فشار نهادهای «نظارتی، امنیتی و سیاسی» برای انتقال آب کارون تعریف شده است.

فرهادی بابادی می‌افزاید: این بودجه آن‌چنان‌که از اخبار برمی‌آید، متعاقب نامه مقامات ارشد قضائی به رئیس‌جمهوری در انتقاد از آنچه سنگ‌اندازی‌های سازمان محیط‌زیست کشور خوانده می‌شود تعریف شده است. این مصوبه را باید به‌عنوان مصوبه افزایش بودجه پروژه‌های انتقال آب کارون معرفی کرد، نه بودجه پروژه انتقال آب. یعنی اگر این بودجه 300 میلیاردی حذف شود یا با آن مخالفت شود، بودجه پروژه‌های انتقال آب کماکان به قوت خود باقی است.

این فعال محیط زیست ادامه داد: بر همین اساس تاکید می‌کنم عملکرد مجمع نمایندگان خوزستان در قبال مصوبه 300میلیاردی انتقال آب در بودجه سال 1400 نمایشی است. به فرض این که با این مصوبه مخالفت کردند، موضعشان در برابر ردیف‌های متعدد انتقال آبکارون و دز به فلات مرکزی ایران در بودجه 1400 چیست؟ تاکنون چه فعالیتی برعلیه این پروژه‌ها در بودجه انجام داده‌اند؟

بابادی می‌گوید: جای تاسف است که به مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری اطلاع دهم که نمایندگانشان چه در خفا و چه علنی ازپروژه‌های انتقال آب حمایت می‌کنند. نمونه اخیر آن مکاتبه برای افزایش بودجه پروژه انتقال آب خرسان است. تلاش‌های ما به‌عنوان فعالین محیط زیستی برای حذف بودجه پروژه‌های فاقد مجوز محیط زیستی از طریق برخی از نمایندگان تهران بوده است، نه نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری. پس لااقل نمایندگان خوزستان به ما یا دست کم به مردم بگویند کجای این اتفاق هستند؟استیضاح‌های نمایشی‌شان به کجا خواهد رسید؟

قابل ذکر است که اغلب پروژه های انتقال آب یا سدسازی ها در استان‌های جنوب غرب ایران به‌ویژه خوزستان و چهارمحال بختیاری بدون مجوزهای محیط زیستی و یا با نادیده‌گرفتن توصیه‌های کارشناسان و سازمان محیط زیست انجام می‌گیرند.

به گفته رئیس مدیریت بحران استان خوزستان، این استان از بحران‌های متعددی در رنج است که برخی از آنها مانند خشکسالی ،ریزگردها و نابودی تالاب‌ها به «ابر بحران» تبدیل شده‌اند. از نظر کارشناسان و فعالان زیست محیطی پروژه های انتقال آب عامل اصلی چنین بحران‌ها و تشدید کننده آن هستند.

هر از چندگاهی برخی نمایندگان مجلس ایران از استان‌های خوزستان یا چهارمحال بختیاری در تذکرات صحن علمی یا نطق‌های پیش از دستور به مسئله انتقال آب اشاراتی می‌کنند اما همین نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در رابطه با بحث انتقال آب و بودجه‌های تخصیص داده شده به این پروژه ها یا سکوت کرده و یا اعلام موافقت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم