.
.
.

مشاور بایدن: برنامه موشکی ایران باید پیش از توافق هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سی‌ان‌ان به نقل از جیک سالیوان، مشاور جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نقل کرده است که برنامه موشکی ایران باید پیش از هرگونه توافق هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد.

سالیوان گفته است که دولت جدید آمریکا می‌خواهد با بازگشت به توافق هسته‌ای و مجبور کردن تهران به پیروی از مفاد توافق اولیه، ایران را محدود و تحت کنترل قرار بدهد.

بایدن پیشتر اعلام کرده بود در صورت التزام کامل ایران به تعهدات هستی خود، به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت؛ توافقی که دولت ترامپ در سال 2018 به طور یکجانبه از آن خارج شده بود.

قابل یادآوری است که ایران بر اساس توافق هسته‌ای برخی فعالیت‌های اتمی خود را در سال 2015 متوقف کرد اما در واکنش به خروج ایالات متحده از توافق مذکور در سال 2018 و اعمال تحریم‌های سختگیرانه از سوی دولت دونالد ترامپ، تهران به تدریج تعهدات اتمی خود را کاهش داد.

از هنگام خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال 2018 نه تنها تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران دوباره به اجرا گذاشته شدند بلکه اقتصاد ایران به دلیل تحریم صادرات نفت و بلوکه شدن منابع مالی در خارج از کشور، شاهد سقوط ارزش پول ملی و افزایش بی‌سابقه گرانی‌ها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم