لیبی؛ تشکیل کمیته‌‌‌ای برای گفت‌وگوی‌ نهایی جهت تعیین حکومتی واحد و فراگیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هیئت ویژه سازمان ملل متحد روز یکشنبه 3 ژانویه اعلام کرد، کمیته‌ای از مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی برای حل اختلافات باقی مانده میان طرف‌های سیاسی و مکانیزم انتخاب حکومت مرحله انتقالی به منظور آماده سازی برای انتخابات سال آینده، تشکیل شده است.

استفانی ویلیامز، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای لیبی شامگاه شنبه در بیانیه‌ای گفت، این کمیته متشکل از 18 عضو از مناطق مختلف و گرایش‌های سیاسی متنوع این کشور است که وظیفه اصلی آن بررسی مسائل مهم مربوط به تعیین مرجع اجرایی واحد و ارائه توصیه‌های مشخص و عملی برای تصمیم گیری خواهد بود.

Advertisement

او تاکید کرد که اختیارات این کمیته و فاصله زمانی ماموریت آن کاملاً محدود خواهد بود.

این کمیته به عنوان آخرین فرصت برای توافق لیبی‌ها در باره انتخاب یک حکومت واحد و فراگیر و جلوگیری از بازگشت به برخوردها و تهدیدهای نظامی گروه‌های متخاصم در داخل این کشور است.

با آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان طرف‌های لیبی، مدتی است که‌ خشونت و درگیری در این کشور متوقف شده است.

گفتنی است که دو ماه و نیم پس از آغاز اجلاس گفت‌وگوی سیاسی لیبی‌ها در تونس، شرکت‌کنندگان در مذاکرات به استثنای توافق برای برگزاری انتخابات تا پایان سال آینده، به تفاهم مورد انتظار لیبیایی‌ها نرسیدند.

اختلاف عمده و اساسی طرف‌های لیبی بر سر مکانیزم تشکیل دولت مرحله انتقالی و نحوه سازوکارهای توزیع پست‌های کلیدی برای دولت موقت است.

سبادل خوسیه، رئیس هیئت اتحادیه اروپا در لیبی، گفت، هفته‌های آینده برای لیبی بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهد بود. او در توئیتی توضیح داد که اتحادیه اروپا در کنار لیبیایی‌ها برای رسیدن به صلح، استقرار و کرامت انسانی ایستاده است.

خوسیه تأکید کرد، برقراری آتش‌بس، بهبود اقتصادی و آماده سازی برای انتخابات از اولویت‌های اصلی اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم