سازمان حفاظت از محیط زیست: بودجه تخصیص یافته نمی‌تواند تالاب‌های ایران را احیا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در مرود کاهش بودجه اختصاص داده شده برای محیط زیست که نسبت به سال گذشته کاهش داشته ‌است، گفت که با این بودجه تالاب‌های ایران احیا نمی‌شوند و حیات تالاب‌های ایران در تهدید است.

در گزارشی خبرگزاری ایلنا، شنبه ۲ ژانویه آمده ‌است، مسعود تجریشی معاون سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در مورد کاهش بودجه این سازمان گفت: عوارض آلایندگی‌ها باید در اختیار محیط زیست باشد با این روندی که پیش می‌رود، بخش‌های بسیاری از تالاب‌ها احیا نمی‌شود و خطری جدی محیط زیست تالاب‌ها را تهدید می‌کند.

مسعود تجریشی افزود: در لایحه بودجه سال 1400 با تخصیص اعتبارات پیش‌بینی شده انتظار می‌رود اقدامات بیان شده در بخش محیط زیست محقق شود، اما در واقع بودجه اختصاص یافته به محیط زیست عملاً کامل به محیط زیست نمی‌رسد.

وی افزود: جریانی در مجلس وجود دارد که می‌گویند، شهرداری‌ها منابعی ندارند تا پول پرسنل را پرداخت کنند و اگر این پول به محیط زیست داده شود، نمی‌توانیم در برابر پسماند، روان آب‌های سطحی و مسائل دیگر پاسخگو باشیم، این در حالی است که در این سال‌ها هم برای هیچ‌کدام از این مسائل هزینه‌ای نکردند.

در ادامه این گزارش آمده ‌است شهرداری با ارایه بخشی از فعالیت‌های زیست‌محیطی از جمله پروژه‌های ما کشتارگاه، محل دفع زباله، تصفیه‌خانه‌ها وغیره، بخش عظیمی از بودجه محیط زیست را به سمت شهرداری‌های جاری می‌سازد ود عملاً به دست محیط زیست نمی‌رسد.

معاون سازمان محیط‌زیست ایران با اشاره به بودجهٔ پیشنهادی سال 1400، افزود: بودجه پیشنهادی خوب است، اما تا جایی که می‌دانم، بودجه سال جاری ما از بودجه سازمان دامپزشکی کم‌تر است، در حالی که سازمان دامپزشکی یک سری وظایف مشخص دارد، اما محیط زیست وظیفه حفاظت از 11 درصد سرزمین، تمام تالاب‌ها، رفع آلودگی هوا و… را در لیست مسوولیت‌های خود دارد، اما این وظایف اصلاً با بودجه‌ای که دارد متناسب نیست.

قابل ذکر است که ایران بیش از 31 تالاب دارد که اکثر تالاب‌های آن در بخش جنوبی کشور در حال خشک شدن هستند.

هورالعظیم یکی از بزرگ‌ترین تالاب مرزی در استان «خوزستان» است که یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران بشمار می‌آید. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده ‌است و بخش عظیمی از این تالاب در حال خشک شدن است و هرساله بخشی از بودجه به احیا تالاب‌ها تعلق می‌گیرد و در لایحه بودجه تعریف می‌شود اما حاصل خشک شدن تدریجی این تالاب‌ها است.

تالاب هورالعظیم از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی، غنی است و ژرفای آن در بخش‌های مختلف، متغیر می‌باشد و به‌طور میانگین عمق آن به 5 متر می‌رسد و مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار را در بر می‌گیرد. ذخایر آب این تالاب از رود کرخه، در ایران و نیز رودخانه دجله در عراق تأمین می‌گردد. سراسر تالاب هورالعظیم با نی پوشیده شده ‌است.

از دیگر تالاب‌های جنوب ایران، تالاب بین‌المللی شادگان (فلاحیه) یکی از تالاب‌های بزرگ ایران است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع ‌شده ‌است. آب این تالاب بین‌المللی که از لحاظ رتبه‌های ثبت شده در یونسکو در گذشته در رتبه پنجم جهانی قرار داشت، از رودخانه‌های جراحی و کارون همچنین جزر و مد خلیج تأمین می‌شود که ب‍ه رغ‍م فصلی بودن ب‍خ‍ش آب ش‍ی‍ری‍ن آن، آب ش‍ور ت‍الاب ب‍ه دل‍ی‍ل م‍ت‍ص‍ل ب‍ودن به خ‍وره‍ا و خ‍ل‍ی‍ج، دای‍م‍ی می‌باشد. این تالاب نیز مانند دیگر تالاب‌های جنوب ایران در حال خشک شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم