اسرائیل اتهام‌زنی‌های ایران را «چرندیات» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مقام مسئول اسرائیلی در واکنش به مواضع اخیر ایران مبنی بر اینکه اسرائیل قصد جنگ افزوزی در بحبوحه بالا گرفتن تنش میان ایران و ایالات متحده را دارد، درستی اتهامات شنبه 2 ژانویه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران را تکذیب کرد.

یک مقام اسرائیلی یکشنبه 3 ژانویه، اظهارات ظریف مبنی بر اینکه اسرائیل سعی دارد ایالات متحده را برای شروع جنگ با ایران بفریبد، «چرند» خواند.

Advertisement

یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل نیز به رادیو دولتی «کان» گفت: این اسرائیل است که باید برای مقابله با حمله احتمالی ایران در اولین سالگرد ترور قاسم سلیمانی آماده باشد که مثل امروز (3 ژانویه) سال گذشته درحمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد کشته شد.

شعله‌ورسازی جنگ

ظریف روز گذشته اسرائیل را به برنامه‌ریزی برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق در راستای تلاش‌های جنگ افروزانه متهم کرد. او در توییتی افزود که برنامه اسرائیل، دونالد ترامپ را در بن‌بست کاذب برای برافروختن آتش جنگ قرار خواهد داد.

ظریف همچنین ادعا کرد که اطلاعات جدید از عراق نشان می‌دهد، عوامل تحریک‌کننده اسرائیلی در حال برنامه‌ریزی برای حمله به آمریکایی‌ها هستند تا او را با بهانه‌ای درگیر جنگ سازند.

مواضع ظریف دو روز پس از آن ابراز می‌شوند که او دونالد ترامپ را متهم به بهانه‌جویی درعراق برای آغاز جنگ کرده بود. پس از آن ظریف مدعی شد که اطلاعاتی در دست دارد که واشینگتن به دنبال برنامه‌ریزی برای جنگ علیه ایران است.

افزایش تنش‌ها

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران نیز شنبه 2 ژانویه قول داد که با توجه به تشدید تنش با ایالات متحده، به «هر اقدامی» که ایران را هدف قرار دهد، پاسخ داده خواهد شد. او در آستانه اولین سالگرد ترور سلیمانی گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم که با همه قدرت و ظرفیت و قوت در مقابل هر دشمن کوچک و بزرگ بایستیم و پیروزی برای ما قطعی است چرا که ما هم دشمن را می‌شناسیم و هم خودمان را. ما اراده کرده‌ایم که بر دشمن غلبه کنیم و همان‌طور که سردار سلیمانی گفت همه مرد میدان هستیم. دشمن اگر آرزوی شکست دارد، وارد میدان شود و ما در میدان حاضر هستیم.»

تحرکات نظامی

گفتنی است که تحرکات نظامی آمریکا که اخیراً در منطقه مشاهده شده، شامل حرکت ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» و شناورهای دریایی مرتبط با آن به سمت آب‌های خلیج در هفته‌های اخیر و دو پرواز بمب افکن‌های استراتژیک بی 52 بر فراز خلیج اخیراً بوده‌ است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های مطبوعاتی آمریکا در این هفته، کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع، دستور بازگشت «ناو هواپیمابر نیمیتز» را صادر کرده‌ است.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که این اقدام به مثابه نشانهای بر «کاهش تنش» در قبال ایران از بیم بروز رویارویی میان طرفین پیش از خروج ترامپ از کاخ سفید در 20 ژانویه جاری بود.

این دو کشور از ژوئن 2019، به ویژه پس از ترور سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا، دو بار در آستانه درگیری مستقیم نظامی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم