سرعت بالای شیوع گونه جهشی کرونا به‌ویژه در میان جوانان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر اساس گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، پژوهشی تازه در بریتانیا نشان داد که گونه جهش‌یافته کرونا همان‌طور که دانشمندان نگران بودند، مسری تر از گونه‌های جهش‌های قبلی است.

پژوهش محققان «کالج امپریال لندن» به نقل از «دیلی میل»، نشان می‌دهد که گونه جهشی جدیدی که اخیراً در بریتانیا کشف شد، تا حدود 50٪ بیشتر از گونه اصلی از سرعت انتقال بالاتری برخوردار است.

پژوهش اخیر مبتنی به نمونه‌های گرفته شده از 86 هزار بریتانیایی است. با احتساب میانگین ابتلای روزانه بیش از 186 هزار مورد در ایالات متحده، میانگین همه‌گیری اگر 48٪ افزایش یابد، باعث می‌شود هر فرد، 1.85 نفر دیگر را مبتلا سازد، که می‌تواند منجر به موارد ابتلای جدید روزانه بیش از 275 هزار مورد شود در حالی که میزان انتقال در حال حاضر حدود 15.1 نفر است.

دانشمندان توالی ژنوم 1904 فرد مبتلا به ویروس جهش یافته را ردیابی و سرعت انتشار آن را با سایر نمونه‌های گرفته شده از حداقل 48 هزار نفر در بریتانیا مقایسه کردند.

نرخ انتقال بسیار بالای گونه جهش یافته جدید برای بخش بهداشت برخی از کشورها، فاجعه‌آمیز خواهد بود زیرا فرسایش امکانات و تمامی ظرفیت آنها را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش این روزنامه، بدیهی است که گونه جهش یافته ویروس باعث گسترش سریعتر آن در میان گروه سنی بیست سال شده ‌است.

دانشمندان بریتانیا گزارش دادند که نسل جهش یافته ویروس باعث شدت‌گیری بیشتر بیماری یا احتمال مرگ افراد نمی‌شود. همچنین بر اساس گزارش آژانس بهداشت عمومی بریتانیا، هیچ علامتی وجود ندارد که افرادی که از ماه‌ها قبل دچار کرونا شده‌اند، در صورت قرار گرفتن در معرض این گونه جهشی، مجدداً مبتلا شوند.

نسل جهشی کرونا باعث شد حدود 75 درصد از جمعیت ابریتانیا مشمول تدابیر قرنطینه قرار بگیرند که از پنج‌شنبه گذشته، پس از آنکه دولت بریتانیا محدوده مناطق مشمول این تدابیر را گسترش داد، به مورد اجرا گذاشته شد و به هدف مهار افزایش شمارمبتلایان به کووید 19 ناشی از گونه جهش یافته ویروس، به مورد اجرا درآمد که در تعدادی از کشورهای اروپایی و عربی و آمریکا نیز ظاهر شده‌است.

به گفته کارشناسان، گونه جدید ویروس، تأثیری در اثربخشی واکسن‌های ضد کرونا که در بازار عرضه شده، نخواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم