دو زندانی سیاسی بلوچ محکوم به اعدام برای آخرین ملاقات با خانواده خود تماس گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو زندانی سیاسی بلوچ با نزدیک‌شدن خطر اعدام با خانواده‌های خود تماس گرفتند تا آخرین دیدار را با آنها انجام دهند.

فشار بر زندانیان سیاسی در ایران طی مدت اخیر افزایش یافته و محکومان به اعدام گاه با شتاب‌زدگی و حتی بدون رعایت اعاده دادرسی به دار کشیده می‌شوند.

شبکه جهانی «کلمه» نزدیک به اهل‌سنت ایران، روز شنبه 2 ژانویه 2020 گزارش داد که الیاس قلندرزهی و حسن دهواری دو زندانی سیاسی بلوچ محکوم به اعدام، امروز در تماس با خانواده خود از آنها خواسته‌اند تا برای آخرین ملاقات به زاهدان بیایند.

یک منبع آگاه به این رسانه اهل‌سنت ایران گفت که این دو زندانی اقوامی در خارج از ایران دارند و بازجوها به این دو شهروند گفته‌اند اگر نزدیکان شما از فعالیت‌های خود علیه نظام دست نکشند، شما اعدام خواهید شد.

الیاس قلندرزهی و حسن دهواری ابتدا با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده‌اند، اما وکیل و خانواده‌های آنها‌ امیدوار بودند که با اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور بتوانند این حکم را تغییر دهند.

این دو شهروند بلوچ در تاریخ 5 فوریه 2015 توسط اداره اطلاعات در سراوان بازداشت شدند و این مدت با رد اتهامات وارده گفتند که صرفا به خاطر فعالیت سیاسی سایر بستگان یا اعضای خانواده و برای وادار کردن آن افراد به بازگشت به کشور یا توقف فعالیت به شکل گروگان بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده‌اند.

گفتنی است، به تازگی یک زندانی سیاسی در زندان زاهدان بدون اعاده دادرسی اعدام شد. مصطفی نیلی وکیل این محکوم به اعدام، 26 دسامبر 2020 در توئیتر خود ضمن تایید اجرای حکم اعدام «عبدالحمید میربلوچ‌زهی» بیان کرده بود که به او فرصت اعاده دادرسی داده نشد.

پیشتر کمپین فعالان بلوچ از اجرای حکم اعدام دست‌کم دو زندانی با نام‌های «بهنام و شعیب ریگی» در سحرگاه 19 دسامبر 2020 در زندان زاهدان خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم