اردوغان در جستجوی جایگزین برای شرط 50+1 برای باقی‌ماندن در قدرت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «الشرق الأوسط» با استناد به منابع حزب حاکم «عدالت و توسعه» در ترکیه نوشت که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری در تلاش است تا پیش از انتخابات 2023، تغییراتی را در این حزب ایجاد کند.

به گفته منابع مزبور، این تغییرات، ساختارها و سیاست‌های حزب را هدف قرار خواهد داد تا از شکست در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری آینده جلوگیری شود.

این منابع افزودند که استعفای ناگهانی برات آلبیرق داماد اردوغان، آغاز روند تغییرات داخلی در حزب عدالت و توسعه است.

همزمان، روزنامه ترکیه‌ای «زمان» به نقل از احمد داود اوغلو رهبر حزب مخالف «آینده» نوشت: «اردوغان با متحدان ملی‌گرای افراطی خود به دنبال جایگزینی برای شرط (50+1) به هدف باقی ماندن در قدرت است.»

او افزود: «اردوغان اکنون تنها یک هدف دارد که همان حفظ قدرت به هر طریق ممکن است او را به انتخاب هر نوع جایگزین سوق دهد.»

اوغلو تأکید کرد: «ساختاری عجیب در کنار سیستم ریاست‌جمهوری بوجود آمد که توسط یک نفر کنترل می‌شود که اصل تفکیک قوا را از بین برد.».

داوود اوغلو افزود: «اردوغان با گذشت زمان متوجه خواهد شد که به اسارت شرط 50+1 درآمده است. من مطمئن هستم که پس از مدتی رئیس‌جمهوری باید به دنبال گزینه دیگری باشد.»

رهبر حزب «آینده» بر اهمیت توجه به مشارکت 23 حزب در حیات سیاسی یک ساله تأکید کرد و خاطرنشان نمود اردوغان به هیچ وجه نخواهد توانست حد نصاب 50+1 را در دور اول انتخابات به دست آورد.

داوود اوغلو اظهار داشت که وقتی اردوغان با کم شدن طرفداران و یاران خود از ائتلاف احزاب «عدالت و توسعه» و «جنبش ملی» به میزان 35٪ مواجه شود، سیستم پارلمانی را به عنوان شرط پراگماتیسم سیاسی در دستور کار خود قرار خواهد داد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اردوغان، نامزد «ائتلاف خلق»، نمی‌تواند بیش از 40٪ از آراء انتخابات ریاست‌جمهوری را بدست آورد، بنابراین وی به دنبال لغو شرط 50+1 برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری است.

به همین دلیل ائتلاف حاکم، گزینه دیگری را برای این شرط پیشنهاد می‌کند که همان اتخاذ نامزدی است که در دور اول، بیشترین آرا را به دست آورد و همچنین پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری و لغو دور دوم مطابق با اصلاح قانون احزاب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید