آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: عزم ایران برای شروع غنی‌سازی 20 درصد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی در توییتر خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل درباره قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی 20 درصد اطلاع رسانی کرده است.

در همین رابطه خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال شامگاه جمعه 1 ژانویه 2021 خبر داد که امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام اطلاع داد که ایران در تاریخ 31 دسامبر 2020 نامه‌ای ارسال کرده و در آن از قصد خود برای تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد در فردو را در راستای طرح مجلس ایران اعلام کرده است.

پیشتر محمود واعظی رئیس دفتر رییس‌جمهوری ایران گفته بود که سازمان انرژی اتمی بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده قانون لغو تحریم‌ها مقدمات کار غنی سازی 20 درصد را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، واعظی در این باره گفت:«در طول یک سال باید 120 کیلو غنی سازی انجام شود و ظرف یک سال حتماً این کار انجام می‌شود.

ایران طی دو سال اخیر در چندین مرحله به کاهش تعهدات برجامی خود اقدام کرده است.

طبق توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 5+1 تهران مجاز است حداکثر 300 کیلو گرم اورانیوم تا سقف 3.67 درصد غنی سازی کند.

طبق آخرین گزارش بین المللی انرژی اتمی ذخیره اورانیوم مجاز ایران 10 برابر میزان مجاز در برجام شده است.

مقام‌های ایرانی می‌گویند افزایش سطح تولید اورانیوم در واقع بخشی از رویکرد این کشور به کاهش تعهدات برجامی کشورهای غربی به شمار می رود که در پاسخ به خروج آمریکا و عدم پایبندی اروپائیان به توافق هسته‌ای انجام می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم