مدیر بیونتک: اثربخشی واکسن بر نسل جهش‌یافته کرونا آزمایش خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگور شاهین ایمونولوژیست و مدیرعامل شرکت آلمانی بیونتک، تأکید کرد که واکسن کرونا بر روی گونه جهش‌یافته کشف شده در بریتانیا آزمایش خواهد شد و اثربخشی واکسن پس از 6 هفته استفاده از آن، قوی خواهد بود.

شاهین افزود که تا تابستان آینده، دوزهای زیادی از این واکسن در دسترس قرار خواهد گرفت.

Advertisement

سازمان جهانی بهداشت پنجشنبه 31 دسامبر با تأیید استفاده اضطراری از واکسن فایزر – بیونتک، زمینه را برای تأیید واردات و توزیع سریع آن در کشورهای جهان فراهم کرد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون، واکسن فایزر- بیونتک، اولین واکسنی است که مجوز استفاده اضطراری را از سازمان جهانی بهداشت جهانی می‌گیرد.

ماریانجلا سیماو مسئول تهیه دارو در سازمان جهانی بهداشت گفت: «این یک گام بسیار مثبت برای اطمینان از دسترسی همه مردم جهان به واکسن‌های ضد کرونا است.»

این سازوکار که سازمان می‌تواند در مواقع اضطراری بهداشتی، به آن متوسل شود، به کشورهایی که لزوماً ابزار بومی ندارند که به آنها امکان تعیین سریع اثربخشی هر دارویی بدهد، امکان می‌دهد سریعتر به متدهای درمانی دسترسی داشته باشند.

بر اساس این بیانیه، این مکانیسم همچنین به یونیسف، آژانس سازمان ملل متحد متعهد قسمت عمده‌ای از جنبه‌های لجستیکی توزیع واکسن در جهان و سازمان بهداشتی آمریکا، اجازه می‌دهد تا این واکسن را برای توزیع در کشورهای فقیر خریداری کند.

سیمائو بر لزوم «تلاش بیشتر در راستای تأمین مقدار کافی واکسن برای برآورده ساختن نیازهای افراد دارای اولویت در تمام نقاط جهان»، تأکید کرد.

چند هفته پیش بود که مجوز استفاده از واکسن فایزر- بیونتک در بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تأیید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم