عراق؛ تخلیه کشتی تجاری بعد از کشف مین چسبیده به بدنه آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش خبرگزاری عراق به نقل از هسته رسانه امنیتی، مسئولان عراقی جمعه 1 ژانویه 2021 پس از شناسایی یک مین دریایی بزرگ چسبانده شده به یک کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در بندر بصره، دستور تخلیه این کشتی را دادند.

این خبرگزاری افزود: تیمی برای خنثی‌سازی مواد منفجره در وزارت کشور تشکیل و از طریق هوایی به فاو در بصره منتقل شد که هم اکنون در تلاش است تا مین را خنثی کرده و کشتی مزبور را تخلیه کند؛ و مقامات عراقی اوایل روز پنج‌شنبه 31 دسامبر اعلام کردند که ملوانانی که از یک تانکر عراقی در خلیج به یک کشتی دیگر متعلق به یک شرکت حمل و نقل ثبت شده در ایالات متحده، سوخت حمل می‌کردند، متوجه «شی مشکوک» شدند که ممکن بود مین باشد.

دو شرکت امنیتی خصوصی اظهار داشتند که ملوانان به وجود مین در نفتکش لیبریایی «ام تی پولا» مشکوک شدند که در خلیج استان بصره درحال دریافت کمک است.

مین چسبنده، یکی از انواع مین‌های دریایی است که معمولاً توسط یکی از غواصان نیروهای ویژه به کناره کشتی چسبانده می‌شود تا بعداً منفجر شده و صدمات زیادی به کشتی وارد آورد.

دو شرکت امنیتی «آمبری انتلیجس» و «دریاد» گزارش دادند که تحقیقات در مورد شی مشکوک در حال انجام است.

اداره عملیات تجارت دریایی بریتانیا که سازمانی وابسته به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا است، در وب‌سایت خود اعلام کرد که «یک شی مشکوک به بدنه کشتی در نزدیکی بندر خور الزبیر عراق چسبانده شده‌ است»، بدون این که اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

ربکا رباریش سخنگوی نیروی دریایی ایالات متحده گفت که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در خاورمیانه مشغول عملیات گشت‌زنی است، اوضاع را رصد می‌کند ولی مقامات عراقی بلافاصله در مورد این حادثه توضیحی ندادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم