رضا پهلوی: رژیم ایران مردم را از هر گونه شادی محروم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رضا پهلوی فرزند شاه سابق ایران، رژیم تهران را به ادامه مبارزه و متحد ساختن مردم جهت بازگرداندن کشور و آزادی‌های سلب شده تهدید کرد. وی رژیم را به محروم کردن مردم از شادی‌ها و گسترش فقر و افسردگی متهم کرد.

پهلوی در توئیتی گفت: «رژیم امسال ایرانیان را از هر گونه ابراز شادی محروم کرد اما نتوانست از اراده ما جهت مبارزه برای آزادی و بازگرداندن کشورمان بکاهد. هر روز جنبش دموکراسی خواهی در ایران متحدتر می‌شود، این یک تلاش ملی است و ما عقب نخواهیم نشست».

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته بود که کشورش سخت‌ترین روزها را به دلیل همه‌گیری کرونا تجربه می‌کند. روحانی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: « صادرات غیر نفتی ما به دلیل تحریم‌ها طی نه ماه اخیر به شدت کاسته شد و اقتصاد ماتحت فشار زیادی است».

دیپلمات‌های غربی هشدار داده اند حتی در صورت لغو تحریم‌ها، بعید است شرکت‌های بزرگ غربی که بازار ایران را در سال 2018 ترک کردند به سرعت به ایران بازگردند.

هنگامی که برای اولین بار در سال 2013 مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی آغاز شد، هتل‌ها و رستوران‌های تهران مملو از سرمایه گذارانی بود که تمایل شدیدی به سرمایه‌گذاری در بازارهای بکر ایران داشتند.

اما توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015 سه سال پس از خروج آمریکا عملا فرو پاشید و ایالات متحده تحریم‌های سختی علیه ایران اعمال کرد. در نتیجه آن، شرکت‌های بزرگ آمریکایی قراردادهای میلیاردی خود با ایران را لغو کردند.

در همین راستا، جمهوری خواهان متعهد شدند در صورت بازگشت بایدن به توافق هسته‌ای بدون موافقت کنگره، به تحریم شرکت‌های سرمایه گذار در تهران اقدام خواهند کرد. سناتور تام کاتن در اظهاراتی گفته بود، شرکت‌ها باید بدانند در صورت عدم توافق در کنگره، پس از بازگشت یک دولت جمهوری‌خواه به کاخ سفید تمام قراردادها لغو خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم