دولت قانونی یمن: حمله به فرودگاه عدن با هدایت کارشناسان ایرانی انجام گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امروز پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 دولت قانونی یمن به ریاست دکتر معین عبدالملک اولین نشست خود را در کاخ المعاشیق در عدن پایتخت موقت یمن برگزار کرد. این نشست در حالی تشکیل شد که فرودگاه عدن دیروز چهارشنبه مورد حمله خونینی قرار گرفت و حاصل آن ده‌ها کشته و زخمی بود.

در ابتدای این نشست نخست‌وزیر یمن از طریق ویدیویی که توسط سفیر پادشاهی سعودی در یمن نیز بازنشر شد تأکید کرد تحقیقات از نقش گروه شبه‌نظامی حوثی در این جنایت هولناک خبر می‌دهد.

 دکتر معین عبدالملک
دکتر معین عبدالملک

نخست‌وزیر یمن اظهار داشت که این حمله توسط موشک‌های هدایت شونده انجام پذیرفته‌ است و احتمال استفاده از خمپاره یا موادمنفجره کاملاً منتفی است. وی خاطر نشان کرد: اطلاعاتی در دست هست که نشان می‌دهد کارشناسان ایرانی چندین ماه برای چنین حمله‌ای برنامه‌ریزی می‌کردند.

عبدالملک تأکید کرد که اقدامات سازمان ملل و جامعه جهانی می‌بایست فراتر از محکومیت صرف باشد و باید صریحاً عاملان و آمران این جنایت را معرفی کرد. وی ادامه داد: «جامعه جهانی هنوز در حال بحث در مورد تعیین حوثی‌ها به عنوان یک گروه تروریستی است. موضوع برای ما در یمن کاملاً روشن است؛ جنایات این شبه‌نظامیان ثابت می‌کند که آنها یک گروه تروریستی هستند».

وی اظهار داشت حمله بی‌سابقه تروریستی به یک فرودگاه غیرنظامی با آن صحنه‌های هولناک قربانیان که در میان آنها برخی کارکنان صلیب سرخ جهانی و بسیاری افراد دیگر از جمله روزنامه‌نگاران نیز وجود داشتند ماهیت فعالیت‌های جنایت‌کارانه این شبه‌نظامیان را آشکار می‌کند.

نخست‌وزیر بمن همچنین از قربانیان این حمله تروریستی که به 25 کشته و 110 زخمی رسید در برخی بیمارستان‌های پایتخت دیدار کرد و ابراز داشت دولت تمام هزینه درمان مجروحان تا بهبودی کامل را پرداخت خواهد کرد.

خبرگزاری یمن پنج‌شنبه گزارش داد وزیر کشور یمن که ریاست کمیته تحقیق درباره انفجار فرودگاه عدن را برعهده دارد، با جدیت در حال بررسی جزئیات این جنایت است. در همین زمینه نماینده سازمان ملل در پیمان صلح الحدیده انفجار عدن را «حمله مستقیم به فرایند صلح در یمن» به شمار آورد.

دولت یمن نیز پس از این انفجار مرگبار به «بازگرداندن ثبات» در کشور متعهد شد.

از سویی دیگر احمد بن مبارک وزیر خارجه گفت که دولت یمن به‌رغم چالش‌ها مصمم به انجام وظایف خود است و اقدامات تروریستی مانعی در این راه ایجاد نخواهند کرد. وی افزود تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان حوثی مسئول این حمله تروریستی هستند چرا که موشک‌ها از مناطق تحت نفوذ آنها شلیک شدند. وی با اشاره به جنگ‌طلب بودن حوثی‌ها و عدم جدیت آنها در برقراری صلح ادامه داد که به محض اتمام تحقیقات، نتایج از سوی کمیته تحقیقات به ریاست وزیر کشور منتشر خواهند شد.

وزیر خارجه یمن همچنین در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» تأکید کرد که امکان تحقق صلح کماکان وجود دارد و حوثی‌ها می بایست با بهره از این فرصت در آینده یمن پساجنگ سهیم شوند. وی تأکید کرد که حوثی‌ها نباید فرصت را از دست داده و بر فرسایشی شدن جنگ اصرار کنند.

این وزیر یمنی بیان کرد که حمایت ایران از حوثی‌ها نه فقط یمن بلکه تمامی شبه جزیره عرب را تهدید می‌کند. وی گفت ایران حق حمایت از یک فرقه مشخص در یمن را ندارد. وی آمادگی دولت یمن برای همکاری مشترک با دولت جدید آمریکا را نیز ابراز داشت. وی افزود که تصمیمات بین‌المللی، ابتکار عمل خلیجی، نتایج گفتگوی ملی و توافقنامه ریاض چارچوبی برای پایان بحران یمن بر اساس یک راه حل جامع ارائه می‌دهند.

دولت جدید یمن که 24 وزیر به همراه نخست‌وزیر را شامل می‌شود پس از ادای سوگند در برابر عبدربه منصور رئیس‌جمهوری که درکشور سعودی اقامت دارد، وارد عدن پایتخت موقت یمن شد.

مردم یمن امیدوار بودند دولت جدید به سرعت فعالیت خویش را برای رفع مشکلات کشور از جمله بحران گرسنگی از سر بگیرد. اما حمله خونین به فرودگاه عدن به آنها یادآوری کرد که تا خروج از وضعیت کنونی راهی طولانی در پیش دارند.

واکنش‌ها به حمله تروریستی عدن امروز نیز ادامه داشت. «هنریتا فور» مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل «یونیسف» در توئیتی نوشت: خشونت‌های تفرقه افکنانه بمن باید متوقف شود.

«کاتارینا ریتز»، رئیس کمیته صلیب سرخ جهانی در یمن نیز پس از کشته شدن سه نفر از کارکنان این کمیته در حمله تروریستی اخیر در عدن گفت: «این انفجار با توجه به کشته‌ها و مجروحان حاصل از آن، ضربه‌ای دردناک به بسیاری از خانواده‌ها وارد کرد». وی ادامه داد: «یمن روزهای سیاهی را پشت سر می‌گذراند، امید که روزهای درخشان هر چه زودتر فرا برسند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم