CNN: چین به دنبال پرداخت پول برای حمله به آمریکایی‌ها در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شبکه خبری CNN پنج‌شنبه 31 دسامبر به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در اوایل ماه جاری میلادی اطلاعاتی دریافت کرد که چین به دنبال پرداخت پول به افراد غیردولتی برای حمله به نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

این خبر در شرایطی نشر شده که روزنامه نیویورک تایمز نیز به تاریخ 26 ژوئن 2020 در گزارشی نوشته بود، تحقیقات مقامات اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که واحد اطلاعاتی روسیه، به طور مخفیانه به طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان بخصوص سربازان آمریکایی را بکشند.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، ایالات متحده از چند ماه بدین‌سو به این نتیجه رسیده است که یک واحد اطلاعاتی روسیه که در ترور و دیگر عملیات مخفیانه در اروپا نیز مرتبط است، سال گذشته به طور پنهانی در قبال حملات بر نیروهای ناتو، پاداش‌هایی را به آنها پرداخت کردند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند، این پول‌ها برای ستیزه جویان اسلامگرا و عناصر مسلح نزدیک با آنها در ارتباط اند، پرداخت شده است. در سال 2019 بیش از 20 سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند؛ هنوز روشن نیز که چه تعداد از این حملات در چهارچوب این توافق پنهانی انجام شده است.

براساس این گزارش، نتیجه این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس گذشته به بحث گذاشته است.

از سوی دیگر، روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید، دیمیتری پیسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین گفته است، کرملین درباره ادعاهای مطرح شده در این گزارش اطلاعی ندارد.

همچنان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هرگونه رابطه این گروه با هر نوع سازمان اطلاعاتی را رد کرده و گفته است: «این نوع معاملات با آژانس اطلاعاتی روسیه بی اساس است. جنگ ما از سال‌های سال ادامه داشته، و ما این کار را با منابع خودمان انجام دادیم».

مجاهد گفته است: «این اتفاق پس از معامله ما با آمریکایی‌ها تغییر یافت، اکنون زندگی آنها امن است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم».

قابل ذکر است که حکومت افغانستان و آمریکا قبل از این نیز بارها کشوهای روسیه، ایران و پاکستان را متهم به همکاری با گروه طالبان کرده اند. در چندین مورد سلاح‌های ساخت ایران و دیگر کشورها از نزد گروه طالبان پیدا شده که خود همکاری این کشورها با جنگجویان طالبان را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم