یمن از جامعه بین‌المللی خواست تا حوثی‌ها را در لیست «گروههای تروریستی» قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بازتاب حملات به فرودگاه عدن که منجر به کشته و مجروح شدن شماری شد همچنان ادامه دارد و در این راستا وزیر اطلاع‌رسانی یمن شامگاه چهارشنبه 30 دسامبر 2020 از جامعه بین‌المللی خواست تا شبه‌نظامیان حوثی‌ها را به دلیل ارتکاب جنایت‌های جنگی در لیست «گروههای تروریستی» قرار دهد.

به گزارش «العربیه» معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که جنایت‌های جنگی شبه‌نظامیان حوثی در حمله به خبرنگاران از شمار جنایت‌های گروه هایی همچون داعش و القاعده فراتر رفته است.

الاریانی همچنین حمله به فرودگاهها، تاسیسات و غیرنظامیان را از جمله رفتار شبه‌نظامیان تروریست حوثی عنوان کرد.

الاریانی افزود که در حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه عدن یک نفر کشته و نزدیک به 10 نفر از اصحاب رسانه مجروح شدند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن همچنین از جامعه‌بین‌المللی خواست تا رهبران گروه شبه‌نظامی حوثی را به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی محاکمه کنند.

خبرنگار العربيه ظهر روز چهار شنبه 30 دسامبر خبر داد که همزمان با ورود اعضای دولت جدید یمن به عدن، فرودگاه بین‌المللی این شهر هدف سه گلوله خمپاره قرار گرفته است.

طبق این گزارش، اطلاعات اولیه از این حادثه نشان می‌دهد که هیچ‌کدام از وزرای دولت یمن در حادثه انفجار فرودگاه عدن آسیب ندیده‌اند.

خبرنگار العربیه به نقل از منابع نظامی در فرودگاه عدن تأکید کرد که سالن این فرودگاه مورد اصابت 3 گلوله خمپاره قرار گرفته است. برخی منابع داخل فرودگاه اما احتمال دادند که این هجوم ناشی از حمله پهپادی باشد.

در حالی که در این حمله غافلگیرانه تعداد زیادی کشته و مجروح شدند به هیچ‌کدام از اعضای دولت یمن اما آسیبی نرسید و معین‌عبدالملک نخست وزیر و سایر اعضای کابینه او به طور امن به کاخ ریاست جمهوری انتقال داده شدند.

به گفته وزارت بهداشت یمن، تعداد قربانیان انفجار روز چهارشنبه در فرودگاه عدن به 22 کشته و نزدیک به 50 زخمی رسیده که از جمله آنها نماینده صلیب سرخ است.

شایان ذکر است که دولت جدید یمن در 18 دسامبر جاری و پس از پایان اجرای بخش نظامی توافق ریاض تشکیل شد.

معین عبدالملک مقام نخست وزیری را بر عهده گرفته و محمد‌علی المقدشی به عنوان وزیر دفاع گمارده شد. سرلشکر ستاد ابراهیم علی احمد حیدان نیز پست وزارت کشور را به دست گرفته و حمد بن عوض بن مبارک به عنوان وزیر خارجه دولت قانونی یمن گماشته شد.

دولت جدید یمن تنها دو روز قبل در مقابل عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری این کشور سوگند قانون اساسی یاد کرده بود که او همزمان با آن بر ضرورت ازسرگیری فعالیت‌ها برای کاهش مشکلات اقتصادی و تثبیت امنیت در یمن تاکید کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم