نماینده ویژه آمریکا: تلاش‌ها برای صلح در افغانستان باید دو برابر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قرار است دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان پنج روز بعد از سرگرفته شود، اما زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح اعلام کرد، باید تلاش‌ها برای صلح دو برابر شود.

خلیلزاد در توییتی به درگذشت حکیم دلیلی سفیر افغانستان در قطر نیز اشاره و با مردم افغانستان ابراز همدردی کرده و نوشته است: «بیایید همه برای احترام به تعهد وی به صلح، تلاش‌های خود را دو برابر سازیم».

از سوی دیگر، ارگ ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 27 دسامبر 2020 اعلام کرد که دور دوم مذاکرات صلح با طالبان در دوحه قطر برگزار می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «به اساس درخواست روسای محترم هیات مذاکره کننده و شورای عالی مصالحه، مشوره گروه حامیان بین‌المللی و به‌منظور جلوگیری از تعطل در دور دوم مذاکرات، رییس جمهور افغانستان توافق کردند تا دور بعدی مذاکرات در قطر انجام شود. تاکید ما بر انجام دورهای بعدی مذاکرات در داخل افغانستان برجا است».

قرار است دور دوم مذاکرات صلح بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان به تاریخ 5 ژانویه 2021 از سر گرفته شود.

شایان ذکر است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ 14 دسامبر 2020 تاکید کرده بود، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان باید در خاک این کشور برگزار شود، اما طالبان این پیشنهاد غنی را رد کردند.

اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد و به تاریخ 12 دسامبر 2020 برای 23 روز متوقف شد.

هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان یک ماه پیش در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم