نخستین محموله واکسن «سینوواک بیوتک» وارد ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نخستین محموله واکسن «سینوواک بیوتک» ساخت چین روز چهارشنبه 30 دسامبر وارد ترکیه شد، این واکسن به‌صورت رایگان تجویز می‌شود.

«فخرالدین کوجا»، وزیر بهداشت ترکیه، روز چهارشنبه 30 دسامبر، در بیانیه‌ای گفته است که این واکسیناسیون در چهار مرحله انجام می‌شود و در مرحله نخست کارکنان بخش بهداشتی، افراد بالای 65 سال و ساکنان آسایشگاه‌های سالمندان و سایر مراکز مراقبت واکسینه می‌شود.

به گزارش «تی آر تی» کوجا گفت: مرحله دوم این واکسیناسیون به کارکنان ضروری و افراد بالای 50 سال که دارای یک بیماری مزمن هستند می‌باشد و مرحله سوم شامل افراد کمتر از 50 سال دارای دست‌کم یک بیماری مزمن، و سایر کارکنان می‌شود.

در این گزارش آمده است که 50 میلیون دوز واکسن از کشور چین خریداری‌شده است که طی سه ماه آینده دسامبر، ژانویه و فوریه وارد ترکیه می‌شود اما درمجموع قرار است در سال آینده میلادی 75 میلیون دوز واکسن چینی و آلمانی وارد ترکیه شود.

«کروناواک» اولین واکسنی است که در رقابت‌های بین‌المللی برای ساختن واکسن کوویدـ 19 به عرضه رسید. شرکت چینی «سینوواک بیوتک» در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که واکسن تولیدی‌اش تا اوایل سال 2021 برای توزیع در سطح جهانی آماده خواهد شد. محققان در ماه نوامبر (آبان) گفته بودند اثربخشی واکسن «کروناواک» در بدن افراد سالم متوسط است و میزان پادتنی که این واکسن در بدن تولید می‌کند کمتر از مقداری است که در بدن افراد بهبودیافته از کوویدـ19 وجود دارد

بیشترین بازدید موضوعات مهم