مخالفت کییف با غرامت 150هزار دلاری ایران برای هر کدام از قربانیان هواپیمای اوکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اوکراین پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 ضمن اعلام مخالفت خود با غرامت 150هزار دلاری ایران برای هر کدام از قربانیان هواپیمای اوکراینی تاکید کرد که تعیین میزان غرامت‌ها برای قربانیان این حادثه باید از طریق گفتگو انجام شود.

هواپیمای اوکراینی نزدیک به یک سال پیش و همزمان با موشک‌پرانی ایران به پایگاههای نظامی آمریکا در عراق، توسط سامانه‌های موشکی سپاه پاسداران سرنگون شده و بیش از 175 سرنشین و خدمه آن کشته شدند.

دولت اوکراین در واکنش به اقدام یک‌جانبه ایران در تعیین غرامت 150هزار دلاری برای هر کدام از قربانیان این حادثه بر ضرورت انجام این کار از طریق گفتگو تاکید کرد.

شایان ذکر است که بر اساس تصویب هیئت دولت ایران مقرر شد که مبلغ 150 هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده‌ها و بازماندگان هر یک از جان‌باختگان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی فراهم و مبالغ بر اساس مستندات به ذی‌نفعان پرداخت شود.

هیئت دولت نیز با توجه به پیشنهاد معاونت حقوقی، تصویب کرده که خسارات ناشی از فوت جانباختگان، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت، تابعیت و جنسیت و بر اساس قوانین متبوع کشور‌های جان‌باختگان، به ورثه آنها پرداخت شود.

این اداره افزود که پرداخت غرامت‌های مالی مانع از پیگیری کیفری پرونده سرنگونی هواپیما در مراجع قضایی ایرانی نمی‌شود.

از سویی محمد اسلامی وزیر راه مسکن و شهرسازی ایران از پایان تحقیقات درباره حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی خبر داد و گفت که گزارش نهایی در این‌باره به کشورهای ذیربط تحویل داده شده و سازمان هواپیمایی کشوری ایران به زودی آن را منتشر خواهد کرد.

اسلامی افزود که تحقیقات بدون در نظر گرفتن رفتارهای غیر حرفه‌ای برخی طرف‌های ذیربط انجام شد.

او اشاره کرد که شرکت هواپیمایی اوکراین و شرکت آمریکایی بوئینگ سازنده این هواپیما در روند تحقیقات مشارکت کرده‌اند.

گفتنی است، هواپیمای اوکراینی در تاریخ 8 ژانویه 2020 پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و 176 سرنشین آن با تابعیت‌های ایرانی، اوکراینی، کانادایی، بریتانیایی، سوئدی، آلمانی و افغانی جان باختند. ایران بعد از سه روز انکار و پنهان‌کاری، اعتراف کرد که پدافند سپاه پاسداران به علت «خطای انسانی» این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

در اعتراض به این پنهان‌کاری مقامات ایرانی، اعتراضاتی سراسری شکل گرفت که بلافاصله توسط پلیس و نیروهای امنیتی سرکوب شد. ایران اگرچه با پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین موافقت کرده اما هنوز جزئیات آن چندان روشن نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم