محدودیت‌های پسابرگزیتی در انتظار شهروندان اروپایی و بریتانیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

توافق برگزیت تغییرات گسترده و ملموسی در روابط سیاسی، تجاری و فرهنگی اروپا و بریتانیا به‌وجود خواهد آورد. از اولین ساعت‌های سال 2021 شرایط سفر، مهاجرت، تحصیل و روابط فرهنگی، هنری و... برای شهروندان دو طرف این توافق تغییر خواهد کرد.

شرایط سفر

اروپاییانی که قصد دارند پس از اول اکتبر 2021 به بریتانیا سفر کنند باید ویزا گرفته و پاسپورت خود را در مبادی ورودی بریتانیا ارائه کنند.

مسافران بریتانیایی نیز که پس از اول ژانویه 2021 قصد ورود به اروپا را دارند باید برای کنترل گذرنامه در صف کشورهای ثالث بایستند و نه کشورهای اروپایی. آن‌ها همچنین برای سفرهای کوتاه مدت باید کارت شناسایی و یک بیمه درمانی به پلیس مرزی ارائه کنند. بیمه درمانی مسافران بریتانیایی باید تمام مخارج دارویی، بستری شدن و فوت‌شان را در بر بگیرد.

ممنوعیت ورود گوشت و لبنیات بریتانیایی به اروپا

طبق توافق برگزیت مسافران اجازه وارد کردن برخی مواد غذایی مانند گوشت و لبنیات بریتانیایی به اروپا را نخواهند داشت. مقامات اروپایی دلیل اتخاذ این تصمیم را جلوگیری از انتقال بیماری‌های دامی به اروپا اعلام کرده‌اند.

بر اساس توافق لندن و بروکسل، بعضی مواد غذایی که شامل گمرک نمی‌شوند به شرطی که قوانین اروپایی را رعایت کنند ورودشان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منعی نخواهد داشت.

شرایط اسکان پسابرگزیتی در بریتانیا

اروپاییانی که پیش از 31 دسامبر 2020 در بریتانیا ساکن شده‌اند از یکسری امتیازهای خاص بهره‌مند خواهند شد. این دسته از افراد می‌توانند تا 30 ژوئن 2021 درخواست تمدید اقامت خود را از طریق اینترنت ارائه دهند اما اگر بخواهند پس از سال 2021 در بریتانیا ساکن شوند باید از قانون این کشور برای مهاجران پیروی کنند؛ بنابراین دیگر میان شهروندان اروپایی با شهروندان دیگر کشورها برای مهاجرت به بریتانیا تفاوتی نخواهد بود.

بریتانیایی‌هایی که پس از ژانویه 2021 می‌خواهند برای اقامت در یک کشور اروپایی درخواست دهند باید از طریق پلیس اقدام کنند. کارت اقامتی که برای بریتانیایی‌ها صادر می‌شود به آنان اجازه می‌دهد تا در تمام کشورهای عضو شینگن در یک دوره سه‌ماهه تردد کنند.

تحصیل در بریتانیا

دانشجویانی اروپایی که پس از اول ژانویه 2021 مایل به تحصیل در بریتانیا هستند باید درخواست ویزای دانشجویی کنند که 390 یورو هزینه دارد. البته اگر آن‌ها بخواهند بیش از شش ماه در بریتانیا تحصیل کنند باید 557 یورو هم برای بیمه درمانی پرداخت کنند. افزون بر آن متقاضیان اروپایی برای دریافت ویزای تحصیلی باید از سه شرط «پذیرش از یک مرکز آموزشی بریتانیایی»، «صحبت کردن به زبان انگلیسی و فهم آن» و «دارا بودن شرایط مالی لازم برای تمام دوران تحصیل» برخوردار باشند.

شرایط نوین کار در بریتانیا

شهروندان عضو اتحادیه اروپا پس از اول ژانویه 2021 برای کار در بریتانیا باید درخواست ویزای کار خود را بر اساس سیستم امتیاز یارائه شده از سوی لندن ارائه کنند.

متقاضیان ویزای کار از بریتانیا باید 70 امتیاز کسب کنند؛ 10 امتیاز برای صحبت کردن به زبان انگلیسی، 20۲۰ امتیاز برای داشتن پیشنهاد کار، 20 امتیاز برای تخصصی که در بریتانیا مورد توجه است و 20 امتیاز برای داشتن حقوق سالانه بیشتر از 30 هزار یورو امتیازهای در نظر گرفته شده برای دریافت ویزا هستند.

بریتانیا برای متخصصین اگر چه پیشنهاد کار هم نداشته باشند ویزای خاصی را در نظر گرفته‌ است. مدیران بین‌المللی، صاحب نظران در حوزه‌های علوم، علوم انسانی، مهندسی، هنر و تکنولوژی برای گرفتن ویزا از بریتانیا از این امتیازات برخوردار هستند. همچنین افرادی که بتوانند برای علم، اقتصاد و جامعه بریتانیا مفید باشند برای گرفتن ویزا مشکلی نخواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم