ظریف: اطلاعات ما حاکی از برنامه واشینگتن برای حمله به ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم‌زمان با سالگرد ترور قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس گفت که کشورش پس از تشدید تنش میان تهران و واشینگتن، در صورت حمله آمریکا، از خود دفاع خواهد کرد.

این موضع در پی آن بود که فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) از ورود سومین بمب افکن بی 52 به منطقه خلیج برای جلوگیری از هرگونه اقدام احتمالی ایران خبر داد.

وزیر خارجه ایران در توئیت خود نوشت: «به جای مبارزه با کرونا در آمریکا، ترامپ و همپالگی‌هایش میلیاردها دلار برای ارسال بمب افکن‌های بی 52 و ناوگروه به منطقه ما به باد می‌دهند.»

ظریف افزود: «اطلاعات به دست آمده از عراق حاکی از توطئه‌ای برای ساخته و پرداخته کردن بهانه‌ای برای جنگ است.»

به گفته ظریف «ایران به دنبال جنگ نیست، اما از مردم، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد کرد.»

ژنرال فرانک مکنزی فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده در منطقه (سنتکام)، دو روز قبل از سالگرد ترور سلیمانی، از واکنش به هر گونه حمله در قالب «اقدام قاطع» ایالات متحده خبر داد.

مکنزی در بیانیه‌ای پیرامون اعزام سومین بمب افکن بی 52 گفت: «ما آماده هستیم واز توان پاسخگویی به هر گونه حمله یا تجاوز به آمریکایی‌ها یا منافع خود برخورداریم.»

او افزود: «ما به دنبال رویارویی نیستیم اما هیچ‌کس نباید توانایی ما در دفاع از نیروهای خود یا اقدام قاطعانه به هرگونه حمله را دست کم بگیرد.»

ایالات متحده طی روزهای گذشته، دو بمب افکن بی 52 را روانه خلیج ساخته و یک مقام ارشد ارتش آمریکا چهارشنبه 30 دسامبر گفت که این اقدام در پاسخ به برنامه‌ریزی ایران برای حملات احتمالی به متحدان آمریکا در عراق یا هر نقطه دیگر خاورمیانه است. شایان ذکر است که در روزهای اخیر، سفارت آمریکا در بغداد هدف حملات راکتی شبه نظامیان وابسته به ایران قرار گرفت.

شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» به نقل از مسئولان ذی‌ربط اظهار داشت که داده‌های اطلاعاتی اخیر نشان می‌دهد که ایران، موشک‌های بالستیک کوتاه برد را به عراق منتقل می‌کند و این امر آمریکا را بر آن داشت تا نیروهای نظامی بیشتری را به منطقه اعزام کند.

بمب افکن‌های بی 52

ایالات متحده چهارشنبه 30 دسامبر در آخرین نمایش قدرت برای بازدارندگی ایران، بمب افکن‌های بی 52 را به خاورمیانه فرستاد آنهم در حالی که مقامات دفاعی در مورد تهدیدهای رژیم ایران و شبه نظامیان آن در عراق، اختلاف نظر دارند.

مقامات پنتاگون می‌گویند که این قدرت نمایی نظامی با هدف هشدار به تهران درخصوص حمله به نیروها یا منافع آمریکا در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی است.

در همین اثنا، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت که کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع، درسیگنالی روشن برای ایران در راستای کاهش تنش، دستوری را علیه تلاش برای تمدید اعزام ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیز» به خلیج و بیرون آوردن آن از منطقه صادر کرد.
ناهمگونی و تعارض این پیام‌ها، بازتابی از اختلاف نظرهای موجود در پنتاگون است و به گفته یک مقام دیگر، سطح تهدید کنونی ایران، نگران کننده تر از زمان کشته شدن سلیمانی است.

اما دیگر مسئولان پنتاگون تأکید کردند که این تهدید، قدری اغراق‌آمیز است زیرا هیچ اطلاعاتی مبنی بر حمله قریب‌الوقوع ایران، وجود ندارد.

یک مقام دفاعی آمریکایی گفت که ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش، «توجه بسیار زیادی» به اوضاع جاری داشته و ارتش بر این باور نیست که حمله ای قریب‌الوقوع درکار باشد، اما تمام اقدامات پیشگیرانه را برای اطمینان از بازدارندگی ایران و محافظت از نیروهای آمریکایی انجام می‌دهد.

این دومین بار در این ماه است که بمب افکن‌های بی 52 به منطقه اعزام می‌شوند.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که نیروی دریایی آمریکا در 21 دسامبر اعلام کرد، زیردریایی هسته ای با همراهی رزم ناوهای حامل موشک‌های هدایت شونده را به آب‌های خلیج فرستاده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم