خروج پنهانی رهبران شبه‌نظامیان تحت‌الحمایه ایران از عراق از بیم حملات آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته یک منبع آگاه به العربیه/ الحدث، شماری از رهبران شبه‌نظامیان طرفدار ایران از جمله اکرم الکعبی رهبر گروه النجبا و هادی العامری فرمانده سپاه بدر، پس از نیمه شب دیشب به وقت محلی، از بغداد خارج شدند.

این منبع افزود که چندین کاروان خودرو بشکل جدا از هم، مجتمع جادریه را ترک کردند که مقر بیشتر رهبران حزبی، شبه‌نظامیان، نمایندگان مجلس، وزرا و رهبران بسیج مردمی (حشدالشعبی) است و از طریق جاده زمینی در استان دیالی از گذرگاه المنذریه وهمچنین از طریق استان واسط گذرگاه زرباطیه، روانه ایران شدند و رهبران گروهای وابسته که در منطقه سبز زندگی می‌کنند نیز چهارشنبه 30 دسامبر این منطقه را ترک گفتند.

Advertisement

به گفته این منبع، جلسه‌ای با شرکت رهبران این شبه‌نظامیان، ساعاتی پس از انفجار فرودگاه عدن توسط حوثی‌ها آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه داشت که طی آن، رهبران این گروه‌ها به شکلی پوششی، روانه ایران شدند تا پروازهای فشرده هواپیماهای آمریکایی در آسمان عراق، حرکت آنها را ردیابی نکنند. اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس دستور خروج از عراق را از بیم اقدام نظامی دولت ترامپ بویژه پس از انفجار در فرودگاه عدن داده بود.

قاآنی رئیس‌جمهوری آمریکا را تهدید به قتل کرد

از سوی دیگر اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر مقامات این کشور از جمله وزرای امور خارجه، دفاع و رئیس سیا را تهدید به قتل کرد.

قاآنی در جلسه غیرعلنی پارلمان ایران، به مناسبت سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی گفت: «آمریکایی‌ها تاکنون از دستگاه‌ها و از برنامه‌ها سیلی خورده‌اند» ولی او از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران به نقل از احمد علی رضا بیگی نماینده تبریز نوشت که قاآنی نمایندگان را از آمادگی شبه‌نظامیان طرفدار ایران در منطقه مطلع کرد.

به گفته این نماینده مجلس، قاآنی به اعضای پارلمان گفت که «نابودی نیروهای آمریکایی درعمل به تدابیر درج شده در دستور کار نیروهای مقاومت، قریب‌الوقوع است» که کنایه از شبه نظامیان مورد حمایت سپاه پاسداران است.

پوشش هوایی برای حمایت از منافع آمریکا

به گفته منابع آگاه به العربیه/الحدث، پنتاگون تصمیم گرفت، پوشش هوایی را امروز در آسمان عراق و منطقه خلیج ایجاد کند تا در صورت هرگونه حمله احتمالی شبه‌نظامیان ایران علیه منافع آمریکا، از این منافع محافظت کند.

این منابع اظهار داشتند که پس از حمله حوثی‌ها به فرودگاه عدن، فرماندهی مرکزی ایالات متحده طی ساعات گذشته، روند ارزیابی و بررسی ریسک در تنگه هرمز و باب المندب را انجام داده ‌است.

این منابع اظهار داشتند که نیروهای آمریکایی در عراق آمادگی خود را برای پاسخگویی در برابر هر گونه حمله، افزایش داده و سازوکارها، تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته بیشتری را در اختیار نیروهای ویژه عراق قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم