امیرعبداللهیان: قاسم سلیمانی نقشه‌های عملیات را از طریق خواب برای سوری‌ها می‌فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین امیر عبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ایران روز پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 مدعی شد که قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران نقشه‌های عملیاتی خود را از طریق خواب برای نیروهای سوریه‌ای ارسال می‌کرد.

به گزارش وبگاه عصر ایران عبداللهیان که سمت «سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی» را هم بر عهده دارد، مدعی شد: «در سفری که به سوریه داشتیم برخی از دوستان سردار سلیمانی گفتند که در برخی از عملیاتی که بر علیه نیروهای صهیونیستی در منطقه انجام می دهند، بعضی شب ها سردار به خواب دوستان می آید و نقشه راه اجرای عملیات را به ما نشان می دهد.»

Advertisement

با نزدیک شدن به اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، عبداللهیان ادعا کرد که « از دو هفته پیش سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در برخی از کشورهای منطقه به صورت خود جوش آغاز شده است و تاکنون 16 هزار عنوان برنامه در داخل کشور با حرکت های خود جوش مردمی اجرا و یا آماده شده است.»

همزمان با طرح این ادعا از سوی مقامات ایران فعالان عراقی تصاویری ویدیویی از پاره کردن و سوزاندن تصاویر و بنرهای قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

علاوه بر عراقی‌ها که بنرهای سلیمانی را به آتش کشیدند، فلسطینی‌های خشمگین از حماس نیز در غزه تصاویر قاسم سلیمانی را پاره کردند.

در نوار غزه نیز همزمان با سالگرد کشته شدن سلیمانی جنبش حماس بنری از قاسم سلیمانی را در خیابان‌های این شهر نصب کرد. اقدام حماس با خشم فلسطینیان مواجه شد و تنها پس از یک روز فلسطینی‌های خشمگین از حرکت حماس تصاویر سلیمانی را پاره کرده و آنها را آتش زدند.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

ایران در 8 ژانویه 2020 در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی به پایگاه عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، حمله موشکی کرد. این حمله موشکی علیرغم اینکه از سوی رسانه‌های ایران «انتقام سخت» نامیده شده، هیچ حمله تلفاتی در پی نداشت.

در آن زمان فاش کرد که ایران قبل از حمله به پایگاه عین الاسد موضوع را به اطلاع نخست‌وزیر عراق رسانده بود و آمریکایی‌ها از تصمیم ایران برای انجام این حمله موشکی اطلاع داشتند.

فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران در طی سال‌های گذشته با اعزام نیروی ایرانی، عراقی، افغان و پاکستانی و دیگر نیروهای شبه‌نظامی طرفدار ایران به سوریه، در سرکوب و به خشونت کشاندن اعتراضات مردم این کشور که در ابتدا به شکل مسالمت‌آمیزی آغاز شد، نقش مستقیم ایفا کرد. براساس آمارها جنگ داخلی سوریه بیش از نیم میلیون کشته و چندین میلیون آواره در پی داشت.

پیش از این ویدیوئی از علی عبدالله ایوب وزیر دفاع سوریه منتشر شد که در آن به نقش قاسم سلیمانی در کشتار مردم سوریه اذعان کرده و گفت که او در کشتار شهرک «باب عمرو» در شهر حمص نقش داشته که طی آن تمام این شهرک را با خاک یکسان کرده و «جنایت‌های بی‌سابقه‌ای» را علیه ساکنان آن مرتکب شد. ایوب تاکید کرد که سلیمانی در کشتار مردم سوریه از زمان آغاز انقلاب در این کشور در سال 2011 نقش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم