اقدام ترکیه در تقویت پایگاه خود در لیبی با سامانه‌های پدافندی و مزدوران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری ایتالیا «نوا» اعلام کرد که ترکیه علی‌رغم توافق آتش‌بس و توقف کلیه عملیات نظامی در لیبی میان طرفین درگیری و همچنین مشارکت آنها در روند سیاسی برای رسیدن به توافق در مورد حل و فصل بحران لیبی، نیروهای کمکی تازه‌نفسی را به پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی اعزام کرده‌ است.

این خبرگزاری افزود که دو هواپیمای باری ارتش ترکیه چهارشنبه 30 دسامبردر پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی فرود آمدند که یکی از آنها حامل سامانه‌های پدافند هوایی انحصاری کشورهای ناتو و دومی حامل تجهیزات لجستیکی، غذایی ومزدوران سوری بود.

ترکیه طی این ماه، پل هوایی مستقیمی را میان فرودگاه‌های خود و پایگاه هوایی الوطیه ایجاد کرد که از اواخر ماه ژوئن، به اتاق اصلی عملیات ارتش ترکیه در لیبی تبدیل شده و اقدامات زیرساختی برای تجهیز مجدد پایگاه در جریان است و بیش از 10 هواپیمای باری ارتش ترکیه در این پایگاه فرود آمدند.

به نظر می‌رسد آنکارا در حال آماده‌سازی برای استقرار یک سیستم دفاعی جدید در پایگاه هوایی الوطیه پس از تخریب سامانه پدافندی قبلی است که در نتیجه حملات هوایی به پایگاه در ژوئیه گذشته، منهدم شد. رسانه‌های لیبی سه‌شنبه گذشته گزارش دادند که ترکیه، سکوهای موشک‌های هاوک و سیستم‌های رادار سه بعدی را انتقال داده ‌است.

طرح ترکیه برای ایجاد پایگاه نظامی دائمی در لیبی با تفاهم‌ها و توافق‌های کمیسیون نظامی 5 + 5 که مهمترین آنها، ضرورت خروج همه نیروهای خارجی و مزدوران از لیبی است، مغایرت داشته و در راستای تضعیف تلاش‌های سازمان ملل و محافل جهانی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی صلح آمیز و جامع برای حل بحران لیبی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم