آمریکا حمله به فرودگاه عدن را به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چند ساعت پس از حادثه حمله به فرودگاه عدن وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 ضمن محکوم کردن شدید این حمله و ابراز اندوه عمیق درباره جان‌باختگان این حادثه، آن را تلاشی برای برهم زدن ثبات دانست.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید این‌که حملات به فرودگاه عدن تلاش‌های انجام شده برای پایان دادن به بحران یمن را تضعیف یا متوقف نمی‌کند، افزود که این حملات اهداف پلید کسانی را آشکار می‌کند که در صدد برهم زدن ثبات یمن هستند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین بر ضرورت توقف اقدامات خشونت‌بار در یمن و سپردن عاملان این جنایت به عدالت تاکید کرد. وزارت خارجه ایالات متحده نیز بر حمایت‌های آمریکا از دولت قانونی یمن برای تحقق آینده‌ای بهتر برای مردم یمن تاکید کرد.

شایان ذکر است که معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن شامگاه چهارشنبه 30 دسامبر 2020 از جامعه بین‌المللی خواست تا شبه‌نظامیان حوثی‌ها را به دلیل ارتکاب جنایت‌های جنگی در لیست «گروههای تروریستی» قرار دهد.

الاریانی تاکید کرد که جنایت‌های جنگی شبه‌نظامیان حوثی در حمله به خبرنگاران از شمار جنایت‌های گروه‌هایی همچون داعش و القاعده فراتر رفته است.

الاریانی همچنین حمله به فرودگاهها، تاسیسات و غیرنظامیان را از جمله اقدامات جنایتکارانه شبه‌نظامیان تروریست حوثی عنوان کرد و از جامعه‌بین‌المللی خواست تا رهبران گروه شبه‌نظامی حوثی را به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی محاکمه کنند.

او افزود که در حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه عدن یک نفر کشته و نزدیک به 10 نفر از اصحاب رسانه مجروح شدند.

خبرنگار العربيه ظهر روز چهار شنبه خبر داد که همزمان با ورود اعضای دولت جدید یمن به عدن، فرودگاه بین‌المللی این شهر هدف سه گلوله خمپاره قرار گرفت.

خبرنگار العربیه به نقل از منابع نظامی در فرودگاه عدن تأکید کرد که سالن این فرودگاه مورد اصابت 3 گلوله خمپاره قرار گرفته است. برخی منابع داخل فرودگاه اما احتمال دادند که این هجوم ناشی از حمله پهپادی باشد.

در حالی که در این حمله غافلگیرانه تعداد زیادی کشته و مجروح شدند به هیچ‌کدام از اعضای دولت یمن اما آسیبی نرسید و معین‌عبدالملک نخست وزیر و سایر اعضای کابینه او به طور امن به کاخ ریاست جمهوری در شهر عدن انتقال داده شدند.

به گفته وزارت بهداشت یمن، تعداد قربانیان انفجار روز چهارشنبه در فرودگاه عدن به 22 کشته و نزدیک به 50 زخمی رسیده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم