.
.
.

چرا لباس‌های خیس در دمای زیر صفر راحت‌تر خشک می‌شوند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احتمالا تا کنون از خود پرسیده‌اید که لباس‌های شسته شده را در فصل زمستان چگونه باید خشک کرد؟ آیا راهی برای این کار وجود دارد؟ بلی، یک راه کاملا علمی اما بسیار ساده.

اگر چه در ظاهر اندکی غیرمنطقی به نظر می‌رسد اما لباس‌ها در دمای زیر صفر بسیار راحت‌تر خشک می‌شوند، البته به شرط آنکه برف و باران روی آنها نبارد و هوا هم مه‌آلود نباشد.

کارشناسان مجله علمی «فوروم فاشن» آلمان در چارچوب یک برنامه آگاه‌سازی عمومی درباره شیوه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی در فصول سرد، راهی را به مخاطبان خود پیشنهاد داده‌اند که اگرچه علمی و جالب است، اما اندکی غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

این دانشمندان می‌گویند با سردتر شدن هوا و کاهش دما به زیر صفر، آب موجود درون لباس‌های شسته شده، تبخیر می‌شود و لباس‌ها خشک می‌شوند؛ به همین سادگی.

زمانی که شما لباس‌های خیس را روی بند لباس در دمای زیر صفر آویزان می‌کنید، آب درون لباس‌ها منجمد خواهد شد و پس از مدتی با سردتر شدن هوا، آب منجمد به جای ذوب شدن، دچار تصعید به معنای تغییر حالت جامد به گاز شده و از لباس خارج خواهد شد.

بر همین اساس آب درون لباس‌های شسته شده، در ابتدا دچار انجماد و سپس تصعید می‌شود و لباس‌هایتان به همین سادگی خشک می‌شوند.

از یاد نبرید که نباید به لباس خیسی که در دمای زیر صفر درجه آویزان کرده‌اید، دست بزنید. این کار ممکن است سبب شکستن یخ و خراب شدن لباس‌تان شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم