.
.
.

وزیر خارجه دولت الوفاق از مسکو: ما چشم به‌راه وحدت تمام لیبیایی‌ها هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با تلاش‌های بین‌المللی با هدف ادامه گفت‌وگو میان طرف‌های لیبیایی برای دستیابی به حل و فصل بحرانی که این کشور را از سال 2011 در هرج و مرج جنگ فرو برده‌ است، روسیه امروز چهارشنبه 30 دسامبر با استقبال از هیئتی از دولت الوفاق لیبی در مسکو، وارد خط میانجی‌گری شد.

محمد سیاله وزیر امور خارجه دولت الوفاق، در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود گفت که لیبی، مرحله حساس و سرنوشت‌سازی را پشت‌سر می‌گذارد.

او همچنین بر تلاش طرابلس برای متحد کردن همه لیبیایی‌ها و متحد کردن صفوف به منظور دستیابی به یک راه حل جامع، تأکید ورزید.

سیاله با خاطرنشان ساختن این امر که همه طرف‌ها بر لزوم خروج نیروهای خارجی از لیبی، پای بندند افزود که حمایت از بودجه بندی واحد، بازتاب‌هایی بر وضعیت مردم لیبی خواهد داشت.

با الوفاق همکاری می‌کنیم

لاوروف نیز با تأکید بر آمادگی کشورش برای ارائه پشتیبانی لازم در جهت حل بحران میان طرفین، خواستار هماهنگی طرف‌های بین‌المللی مرتبط به این بحران شد.

او با اشاره به همکاری روسیه با دولت الوفاق در عرصه‌های گوناگون، به ویژه نظامی، گفت: «ما از نقش دولت الوفاق در آزادی زندانیان روسی، قدردانی می‌کنیم.»

لاوروف از شهروندان روسی خواست تا در سفر به لیبی، جوانب احتیاطی را رعایت کنند.

تنش‌آفرینی و اتهامات لیبی و توافق ترکیه- روسیه

نشست امروز پس از جلسه مشابه روز گذشته میان لاوروف و همتای ترک او بود که طی آن دو طرف بر توافق خود در بسیاری از پرونده‌ها تأکید کردند.

ترکیه از دولت الوفاق در مصاف با ارتش لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر حمایت می‌کند که روابط نزدیکی با روسیه دارد.

شایان ذکر است که دو طرف منازعه در لیبی در 23 اکتبر گذشته، به توافق آتش‌بس دست یافتند که خروج نیروهای بیگانه و مزدوران خارجی نیز در آن لحاظ شده و خواستار تکمیل روند سیاسی زیر نظارت سازمان ملل است.

چندین دور گفت‌وگوی سیاسی زیر نظارت سازمان ملل نیز در مراحل بعدی آغاز شد که طی آنها به توافق در مورد برگزاری انتخابات ملی در دسامبر 2021 و تشکیل دولت وحدت ملی دست یافته شد، اما بروز برخی اختلافات، مانع از نهایی شدن جزئیات این توافق گردید.

با این حال، در روزهای اخیر، برخی از تنش‌ها و رد و بدل شدن اتهامات میان طرفین در قالب تشکیل تجمع برای اجرای حمله نظامی مشاهده شد، در حالی که ژنرال حفتر پنج‌شنبه گذشته، در شصت و نهمین سالگرد استقلال لیبی در سخنرانی خود، خواستار خروج نیروهای ترکیه از لیبی شد و آنها را به عنوان اشغالگر توصیف کرد.

ترکیه نیز که از دولت الوفاق پشتیبانی می‌کند، به نوبه خود هشدار داد که به هر حمله به نیروهای خود در خاک لیبی پاسخ خواهد داد و نیروهای کمکی نظامی بیشتری را به پایگاه الوطبه اعزام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم