.
.
.

محقق طرح تولید واکسن ایرانی: به‌ برخی به جای واکسن کرونا، «دارونما» تزریق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مینو محرز ، محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا،در مورد واکسن‌های تزریق‌شده به نخستین داوطلبان واکسن کرونا ایرانی، گفت: «در مطالعه کار آزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه‌نفری که امروز طی مراسمی واکسن کرونا ایرانی را دریافت کردند،به برخی واکسن و به برخی دیگر دارونما تزریق شد».

محرز شامگاه سه‌شنبه 29 دسامبر، با بیان این‌‌که روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، «دوسوکور» است، گفت: «به افراد داوطلب گفته نشد که به کدام‌یک از آن‌ها واکسن و به کدام‌یک از آن‌‌ها دارونما تزریق‌شده است. این از ویژگی‌‌های مطالعه دوسوکور است. وقتی مطالعه‌‌ای دوسوکور باشد، نتیجه تحقیق و کار آزمایی بالینی به‌دوراز جهت‌‌گیری خواهد بود؛ همچنین قضاوت نتایج حاصل از مطالعه راحت‌‌تر خواهد بود.
به گزارش انتخاب، محرز گفت که روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، «دوسوکور» است؛ در این روش، یک دسته از داروهای تزریقی به افراد، واکسن و یک دسته دیگر، پلاسبو (دارونما) هستند؛ دارونماها واکسن نیستند و اثرات واکسن را ندارند؛ از این روش با این هدف استفاده می‌‌شود که جهت‌‌گیری خاصی در افراد موردمطالعه و محققین ایجاد نشود و نتایج مطالعه بالینی، تحت تأثیر جهت‌‌گیری‌‌ها قرار نگیرد و تضاد منافع رخ ندهد.

او در پاسخ به این سؤال که عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن تا چه زمانی بروز می‌‌یابد، گفت: واکسن‌‌ها به‌طورکلی ممکن است یکسری عوارض موضعی در محل تزریق و یکسری عوارض در ارگان‌‌های بدن داشته باشند. عوارض موضعی و زودرس شامل درد در محل تزریق، ورم محل تزریق و حساسیت‌‌های شدید، قرمزی دور محل تزریق و واکنش‌‌های آلرژیک است. دسته‌‌ای دیگر از عوارض ممکن است مدتی پس از تزریق واکسن ایجاد شوند. آن دسته از عوارضی که در کار آزمایی بالینی برای محققین اهمیت دارد، عوارضی است که ممکن است واکسن‌‌ها در اعضایی مانند مغز، قلب، کبد، کلیه و ... به‌جا بگذارند.

محرز ادامه داد: اصولاً وقتی یک ماده بیولوژیک وارد بدن می‌‌شود، آن دسته از عوارضش اهمیت دارد که باعث بروز مشکل در اندام‌‌های مهم بدن شود مثلاً این‌‌که پس از تزریق یک واکسن، فرد دچار بثورات جلدی شود و پس از مدتی این بثورات از بین برود، اهمیت چندانی ندارد اما اگر تزریق واکسن بر ارگان‌‌های حیاتی تأثیر بگذارد، اهمیت دارد؛ عوارض روی ارگان‌‌های مهم بدن تا چند روز پس از تزریق واکسن مشخص می‌‌شوند.

محقق طرح تولید واکسن ایرانی کرونا تأکید کرد: در مطالعه کار آزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه‌نفری که امروز واکسن یا دارونما را دریافت کردند هیچ‌یک دچار عوارض موضعی و زوردس (عوارض محل تزریق) نشدند؛ این افراد از لحاظ عوارض دیگر نیز کاملاً تحت نظر قرار می‌‌گیرند و هرروز بررسی و معاینه خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم