.
.
.

طرح قرار دادن نام کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم کار بایدن را پیچده‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا پیشنهاد طرح قرار دادن نام کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم را تکمیل و به دولت دنالد ترامپ ارائه داده‌اند.

این پیشنهاد که از سوی وزارت خارجه آمریکا پیشنهاد شده است، می‌تواند برنامه‌های آینده دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب برای کاهش فشار فزاینده آمریکا بر هاوانا را پیچیده‌تر کند.

در حالی که سه هفته به روز تحلیف جو بایدن باقی مانده است، مایک پمپئو وزیر امور خارجه در این مدت باید تصمیم بگیرد که طرح قرار دادن نام کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریست را امضا کند یا خیر؟.

به گفته مقامات آمریکایی اگر وزیر خارجه آمریکا کوبا را در فهرست کشورهای حامی تروریست قرار دهد در آن صورت آمریکایی‌های کوبایی تبار و سایر لاتین‌های ضد کمونیست ایالت فلوریدا که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به شدت از ترامپ و جمهوری خواهان دیگر حمایت کردندف بسیار خوشحال خواهند شد.

هنوز مشخص نیست که آیا پمپئو برای قرار دادن کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم گام خواهد برداشت یا نه؟.

دموکرات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی معتقدند که دونالد ترامپ و تیم او در دولت کنونی آمریکا تلاش می‌کنند تا با وضع قوانین تحریم برخی کشورها و قرار دادن نامشان در لیست کشورهای حامی تروریسم، مانور جو بایدن را در آینده محدود و ماموریت او را برای چهار سال آینده دشوارتر کنند.

تحریم‌های دولت ترامپ عليه ایران و چین

قابل ذکر است که در هفته‌های اخیر، مقامات دولت ترامپ علاوه بر کوبا فشارها و تحریم‌هایی را علیه چین و ایران اعمال کردند این تحریم‌ حتی اگر دولت جو بایدن بخواهد آن را بردارد با یک پروسه زمانی و روندی پیچیده از نظر قانونی و حقوقی مواجه خواهد شد.

در صورت افزودن نام هاوانا به لیست کشورهای حامی تروریسم کوبا در کنار سه کشور دیگر یعنی ایران، کره شمالی و سوریه قرار خواهد گرفت.

اگر دولت جو بایدن بخواهد به سرعت برای برداشتن نام کوبا از لیست حامی تروریسم خارج کند، انجام این کار تنها با امضای ریاست جمهوری برطرف نخواهد شد. وزارت امور خارجه آمریکا برای برداشتن نام کشوری از لیست ترویسم، باید یک بازبینی رسمی انجام دهد، روندی که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت، این وزارت در مورد بحث‌های تصمیمات احتمالی که هنوز عملی نشده اظهار نظر نمی‌کند.

روز گذشته دمکرات‌ها از تصمیم احتمالی دونالد ترامپ برای قرار دادن نام کوبا در لیست کشورهای حامی تروریسم انتقاده کرده و گفتند که این اقدامات برای دولت آینده جو بایدن دست وپاگیر خواهند بود.

ایالات متحده آمریکا در دوره ریاست جمهوری اوباما در سال 2015 برای اولین بار نام کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم