.
.
.

صدیقی: طالبان تلاش دارند تا نظام افغانستان را در سطح ملی و جهانی تضعیف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 30 دسامبر اعلام کرد، طالبان تلاش دارند تا نظام این کشور را در سطح ملی و جهانی تضعیف کند.
صدیقی در توییتی نوشت: «در چند هفته‌ی پسین، کابل گواه حمله‌ها و ترورهایی بود که به عنوان راهبرد جنگی طالبان؛ حمله و انکار، به پیش برده می‌شود. هدف این حمله‌ها، ایجاد ترس، وحشت، دهشت، ناامیدی و به میان آمدن فاصله‌ها بین مردم و‌ دولت جمهوری اسلامی افغانستان است».

صدیقی اضافه کرد: «حمله و انکار، بخشی از استراتیژی به اصطلاح صلح طالبان هم است که تلاش می‌شود تا نظام افغانستان درذهنیت عامه‌ی ملی و‌جهانی، تضعیف شود و طالبان را به امید کاذب شان که در مذاکرات دست بالا داشته باشند، نزدیک سازد. امیدی که به غیر از افزایش نفرت مردم، چیز دیگری به دست نخواهند آورد».

در همین حال، همزمان با افزایش ترورهای هدفمند فعالان مدنی و خبرنگاران در افغانستان، کمیته‌ مدافعان حقوق بشر این کشور سه‌شنبه 29 دسامبر 2020 اعلام کرد که در یک‌ونیم سال گذشته، 54 قضیه‌ خشونت و تهدید علیه مدافعان حقوق‌بشر گزارش شده است.

براساس خبرنامه‌‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌ جمهوری افغانستان، این 54 قضیه‌ خشونت و تهدید علیه مدافعان حقوق‌بشر در 17 ولایت این کشور گزارش شده است که شامل 40 قضیه علیه مردان و 14 قضیه علیه زنان می‌شود.

از سوی دیگر، سازمان گزارشگران بدون مرز روز گذشته با نشر گزارش سالانه خود اعلام کرد، افغانستان، مکسیکو (مکزیک)، عراق، هند و پاکستان پنج کشور مرگ‌بار در سال 2020 برای خبرنگاران شناخته شدند.

همچنان کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان دوشنبه 28 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای از افزایش ترور و تهدید علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرد و از دولت این کشور خواست، اگر به تهدیدهای خبرنگاران توجه نکنید، ممکن برخی خبرنگاران این کشور را ترک کنند.

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی، خشونت، انفجار و ترورهای هدفمند در افغانستان افزایش یافته است که اخیراً فرشته کوهستانی فعال مدنی افغان با برادرش در ولایت کاپیسا این کشور توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند. همچنان طی کمتر از دوماه گذشته سال جاری شش خبرنگار در افغانستان کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم