.
.
.

با ورود دولت جدید یمن به عدن 3 انفجار فرودگاه این شهر را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربيه ظهر روز چهار شنبه 30 دسامبر خبر داد که همزمان با ورود وزاری دولت یمن به عدن فرودگاه بین المللی این شهر هدف سه موشک خمپاره قرار گرفت.

طبق این گزارش، اطلاعات اولیه از این حادثه نشان می‌دهد که هیچ‌کدام از وزرای دولت یمن در حادثه انفجار فرودگاه عدن آسیب ندیده‌اند

خبرنگار العربیه به نقل از منابع فرودگاه تأکید کرد که این انفجار عظیم بر اثر انفجار چند خمپاره صورت گرفت.

به گفته وزارت بهداشت یمن، تعداد قربانیان انفجار روز چهارشنبه در فرودگاه عدن به 26 کشته و بیش از 50 زخمی از جمله نماینده صلیب سرخ رسیده است.

ائتلاف عربی در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از این هجوم شبه نظامیان حوثی قصر المعاشیق را با پهپادهای خود هدف قرار دادند اما همه پهپادها در آسمان ردیابی و سرنگون شدند.

پیش از اینکه وزارت بهداشت یمن آمار قربانیان را اعلام کنند، منابع داخل فرودگاه از زخمی شدن برخی مسافران حاضر در سالن فرودگاه عدن و کشته شدن تعدادی بر اثر حمله خمپاره‌ای خبر داده بودند.

تصاویری از آثار انفجار داخل فرودگاه عدن

مشاور ریاست جمهوری یمن گفت تحقیقات درباره این هجوم آغاز شده است و به زودی کسانی که این هجوم «بزدلانه» را انجام داده‌اند، مشخص و به جزای اعمال خود خواهند رسید.

خبرنگار العربیه در گزارشی به تلویزیون العربیه گفت، وزرای دولت یمن پس از این حادثه به کاخ المعاشیق این شهر انتقال داده شدند.

تشکیل حکومت وحدت ملی بمن

گفتنی است که دولت جدید یمن به نخست‌وزیری معین عبدالملک روز جمعه 18 دسامبر 2020 تشکیل شده و نخست‌وزیر در سخنان افتتاحیه خود تاکید کرد: «تشکیل دولت تکنوکرات نتیجه تلاش‌های زیادی است که رئیس‌جمهوری عبدربه منصور و رهبری پادشاهی عربی سعودی ، ائتلاف بین‌المللی حمایت از دولت قانونی و دیگر چهره‌ها و جریان‌های سیاسی انجام دادند.»

معين عبدالملك سعيد
معين عبدالملك سعيد

او افزود: «تشکیل دولت جدید، دولت و حکومت و ائتلاف حمایت از دولت قانونی را در مقابل ماموریت‌های حقیقی قرار می‌دهد که پایان دادن به کودتای حوثی‌ها و بازپسگیری کشور از دست آنها، در راس این ماموریت‌ها قرار دارد.»

او گفت که دولت وحدت ملی یمن برای پایان دادن به دودستگی‌ها تشکیل شد؛ دودستگی‌هایی که فعالیت سازمان‌های دولتی را متوقف کره بود. دولت جدید یک دولت وحدت ملی است که براساس سهم‌بندی‌های سیاسی تشکیل نشده و آغاز به کار آن پایان فصلی کهنه و گشوده شدن صفحه‌ای جدیدی در یمن است.

نخست‌وزیر یمن تاکید کرد که رسیدن به توافق سیاسی برای تشکیل دولت جدید زمان زیادی برد و همبستگی در یمن به دولت شانس بیشتری برای حل مشکلاتی که در سابق لاینحل بودند، می‌دهد.

به گفته عبدالملک فساد، تورم و اوضاع معیشتی نابسامان در یمن از پیامدهای چنددستگی در این کشور بود وتوافق ریاض بر مبارزه با فساد از طریق یکپارچه‌سازی سیستم‌های نظارت و پیگرد تاکید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم