.
.
.

افغانستان؛ منار جام ولایت غور ثبت آثار میراث‌های فرهنگی جهان اسلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، منار جام در ولایت غور این کشور ثبت آثار میراث‌های فرهنگی جهان اسلام شد.

در اعلامیه آمده: «کمیتۀ میراث‌های فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسیسکو) در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ خویش که به تاریخ 10 دسامبر 2020 به‌صورت مجازی برگزار گردیده بود، با اتفاق آرا با دوسیۀ پیشنهادی جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر ثبت «منار جام» در لست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام موافقت کرد. این دستاورد نتیجهٔ سعی و تلاش‌های مؤثر نماینده‌گی ج.ا.ا. در پاریس می‌باشد که دوسیهٔ منار جام را به سازمان آیسیسکو ارسال و پیگیری نموده بود».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ این کمیته، پس از ارزیابی و مرور دوسیه‌های پیشنهادی کشورهای عضو سازمان آیسیسکو، 22 اثر فرهنگی از شش کشوراسلامی (امارات متحدۀ عربی، افغانستان، یمن، فلسطین، مراکش و عمان) مورد قبول قرار گرفته است».

براساس این اعلامیه، این نخستین اثر فرهنگی افغانستان می‌باشد که «شامل لست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام گردیده است. این دستاورد مهم در راستای تقویت وجه ملی، حفظ و مرمت آثار فرهنگی کشور در سطح بین‌المللی و تقویت پالیسی دولت در عرصه‌های دیپلوماسی فرهنگی از اهمیت فراوان برخوردار است».

شایان ذکر است که «منار جام» در ولایت غور افغانستان یکی از آثار تاریخی این کشور است که در سال 2002 در فهرست میراث‌های جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم