.
.
.

آلودگی هوا در تهران «قرمز» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با کاهش شدید کیفیت هوای تهران، آلودگی هوا در پایتخت ایران «قرمز» شد و شرایط تنفس برای همه گروههای جامعه «ناسالم» شد. این وضعیت طی 24 ساعت آینده نیز تداوم خواهد داشت.

از ابتدای امسال که بیش از 9 ماه آن گذشته است، تنها 15 روز هوای پاک در تهران به ثبت رسیده است. طی 24 ساعت گذشته نیز آلودگی هوا در این کلان‌شهر بار دیگر شدت گرفت، بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، چهارشنبه 30 دسامبر 2020 شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که میزان غلظت آلاینده‌های هوا طی شبانه‌روز گذشته روی عدد 165 قرار داشته و هم‌اکنون این عدد به 158 تقلیل یافته است اما همچنان کیفیت هوا برای تنفس همه افراد جامعه نامناسب است.

با افزایش آلودگی تهران، به افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان، توصیه شده از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و افراد دیگر هم باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همزمان با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در برخی از مناطق تهران، دستگاه سنجش آلودگی هوا در محدوده منطقه 17 که با 193 واحد در آستانه رسیدن به شاخص 200 واحدی بوده، از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری ایرنا پیش از این گزارش داد که «سردرد، کاهش هوشیاری، حمله قلبی، سوزش چشم، خس خس سینه، تنگی و سفتی قفسه سینه، عفونت دستگاه تنفسی، تحریک ریه، سرفه و افزایش فشار خون» از جمله مشکلاتی است که موجب راهی شدن شمار زیادی از ساکنان کلان‌شهر تهران به بیمارستان هنگام افزایش آلودگی می‌شود.

در این گزارش به افزایش مرگ و میر بر اثر آلودگی نیز اشاره شده است. محمدصادق حسنوند رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط‌ زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 1 ژانویه 2020 اعلام کرد که طی یک سال مرگ 3447 نفر 30 سال و بالاتر از آن در تهران به علت مواجهه با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ثبت شده است.

به گفته او، هزینه اقتصادی این آلایندگی نیز حدود 1.3 میلیارد دلار برآورد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم