.
.
.

فرانسه خواستار تثبیت آتش‌بس و اخراج پیکارجویان مزدور و نیروهای بیگانه از لیبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه فرانسه دوشنبه 28 دسامبر 2020 از همه طرف‌های لیبی خواست تا تلاش‌ها را بر فرآیند سیاسی متمرکز و مقدمات برگزاری انتخابات طی یک سال را فراهم کنند.

وزارت خارجه فرانسه دوشنبه در بیانیه‌ای بر ضرورت تثبیت آتش‌بس میان ارتش ملی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر و نیروهای الوفاق به ریاست فایز السراج در لیبی تاکید کرد که در دو طرف در ماه اکتبر گذشته به آن دست یافتند.

وزارت خارجه فرانسه همچنین خواستار تمرکز تلاش‌ها برای اخراج پیکارجویان مزدور و نیروهای بیگانه از لیبی شد.

در همین راستا بعد از ظهر دوشنبه نشست کمیته قانونی برآمده از گردهمایی گفتگوی سیاسی لیبی در حالی به پایان رسید که پیشرفت بزرگی درباره مقدمات برگزاری انتخابات عمومی در لیبی تا پایان سال آینده، حاصل نشد.

از سویی و علی‌رغم ادامه اختلافات یک عضو کمیته گفتگوهای لیبی که خواست نامش فاش نشود گفت «که نشست امروز بسیار خوب بوده است».

او همچنین از «رویکرد کمیته قانونی برای ارائه پیشنهاداتی جهت حل مشکل قانون اساسی از طریق کمیته و ارجاع آن به مجمع عمومی این گردهمایی در آینده» پرده برداشت.

منابع نزدیک به روند مذاکرات به شبکه‌های «العربیه« و «الحدث» گفته‌اند که استفانی ویلیامز سرپرست نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی و عماد السایح رئیس کمیساریای عالی انتخابات این کشور در این نشست شرکت کرده‌اند.

این منابع در ادامه افزودند که پس از ناکامی‌ها در روند رای‌گیری و مذاکره ماراتنی برای انتخاب اعضای قوه مجریه یکپارچه در مرحله مقدماتی انتخابات آینده، در این نشست نیز«راههای پیشبرد تدابیر لازم برای اجرای انتخابات ملی پیش‌رو» که ماموریتی با پشتیبانی نمایندگی سازمان ملل است، بررسی شد.