.
.
.

واکنش مجلس سنای افغانستان به دستگیری سه سناتور به اتهام «گرفتن رشوه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس سنای افغانستان سه‌شنبه 29 دسامبر در واکنش به دستگیری سه سناتور افغان به اتهام «گرفتن 40 هزار دالر رشوه» واکنش نشان داد و گفت، جزئیات بیشتر در این مورد شریک نشده است.

مجلس سنای افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «جزئیات لازم درپیوند به این قضیه با مشرانوجرگه(مجلس سنا) شریک نگردیده و این جرگه از ادارات ذیربط خواهان رعایت قانون اساسی به طور اخص ماده (102) آن می‌باشد».

در این اعلامیه تاکید شده: «مشرانوجرگه انتظار دارد تا قضیه متذکره در مطابقت با رهنمودهای قانون اساسی به طور دقیق، شفاف و عادلانه بررسی شود تا عدالت به بهترین وجه آن تأمین گردد. به همین منظور مشرانوجرگه هیئتی راگماشته که با اعضای توقیف شده‌، منسوبین لوی څارنوالي(دادستانی‌کل) و ریاست عمومی امنیت ملی در تماس شود ‌‌و معلومات لازم را حاصل و به امید تطبیق بی‌طرفانه قانون با نهادهای مربوطهٔ موضوع یاد شده را تعقیب نماید».

براساس این اعلامیه، مجلس سنای افغانستان در امر مبارزه با فساد اداری متعهد است وهمواره در این راستا مطابق به اراده‌ ملت و روشنایی قوانین نافذه اقدامات لازم و بموقع انجام داده و با نهادهای تطبیق کننده قانون همکاری لازم نموده ومی‌نماید.

لغو عضویت دو سناتور افغان متهم به فساد اداری

محمد اشرف غنی رییس‌ جمهوری افغانستان دوشنبه 28 دسامبر 2020 عضویت دو عضو انتصابی مجلس سنای این کشور را لغو کرد.

دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی ارگ ریاست‌ جمهوری افغانستان به روزنامه «اطلاعات روز» گفته است که محمد اشرف غنی عضویت محمدانور باشلیق و لیاقت‌الله بابکرخیل را در مجلس سنا لغو کرده است.

این دو عضو انتصابی مجلس سنای افغانستان جز سه نفری اند که در ولایت بلخ در شمال این کشور به اتهام اخذ رشوه بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، دادستانی‌کل و ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان دوشنبه 28 دسامبر2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک از دستگیری سه سناتور افغان به اتهام «گرفتن 40 هزار دالر رشوه» خبر دادند.

در این اعلامیه آمده بود، ریاست عمومی امنیت ملی و نماینده دادستانی‌کل افغانستان براساس اطلاعات کشفی سه تن از اعضای مجلس سنای این کشور را به اتهام «گرفتن 40 هزار دالر آمریکایی رشوه» به‌گونه باالفعل دستگیر کردند.

شایان ذکر است که در گذشته نیز شماری از اعضای شورای ملی افغانستان به فساد اداری متهم شده بودند. فساد اداری یکی از بزرگترین چالش‌های دولت افغانستان به شمار می‌رود.