.
.
.

نخستین واکسن ایرانی کرونا به یک زن تزریق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با آغاز فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی، نخستین واکسن به یک زن داوطلب، تزریق شد.

واکسن ایرانی کرونا پس از حاشیه‌های زیادی که پیش از این به همراه داشت بالاخره امروز وارد فاز تست انسانی شد، یکی از انتقادات به این واکسن عدم دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت بود هر چند نادر توکلی معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا ادعا کرده بود که مراحل آزمایشگاهی واکسن ایرانی کرونا، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سه‌شنبه 29 دسامبر 2020 کارآزمایی واکسن کرونا روی تعدادی از افراد داوطلب در یکی از هتل‌های تهران به عنوان تست انسانی شروع شد.

اولین زن ایرانی که این واکسن را دریافت کرد دختر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام است و پس از آن تست بعدی روی یکی از مدیران ارشد این مجموعه انجام می‌شود.

منتقدان واکسن ایرانی کرونا بارها از مسئولان خواسته بودند که اگر به عملکرد خود در این زمینه اعتماد دارند خود داوطلب تزریق این واکسن شوند، محمدرضا هاشمیان فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «از بین 56 نفر داوطلب تزریق واکسن کرونا چند نفر از مسئولان وزارت بهداشت که در مورد واردات واکسن کرونا موضع گرفتند، حضور دارند؟ البته برخی از آنها می‌گویند ما قبلا کرونا گرفتیم، اما برای این‌که بخواهند بین مردم اعتماد ایجاد کنند و همه چیز را موجه جلوه دهند، حتما باید خودشان واکسینه شوند، مسئولان وزارت بهداشت که سِمت بالایی دارند و تا الان کاری در رابطه با تهیه‌ و ساخت واکسن انجام ندادند، از آنها می‌خواهم تجربه‌ واکسن ایرانی را قبل از گروه‌های دیگر و مردم عادی داشته باشند».

او افزود: «با وجود آن‌که از ابتدا گفتیم به واکسن کرونا نیاز داریم و شاهد مرگ افراد بودیم، اما واکسن تهیه نشد در صورتی که در کشورهای اطراف مثل عراق و ترکیه هم واکسن را تهیه کردند و به مردمشان تزریق می‌کنند، این به یک برنامه‌ریزی مشخص نیاز دارد که در کشور ما انجام نشده است».

از سوی دیگر، دست اندرکاران ساخت واکسن ایرانی کرونا همچنان اصرار دارند که به این واکسن اعتماد شود، حجت نیکی ملکی رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام، شب گذشته اعلام کرده بود که ساعتی قبل مجوز آغاز آزمایش بالینی واکسن کرونا تولید شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام توسط وزارت بهداشت صادر شده است و فردا تزریق انسانی روی چند نفر از داوطلبان صورت خواهد گرفت و از مدیران ارشد ستاد اجرایی فرمان امام در میان داوطلبان فردا هستند.

این در حالی است که دو روز پیش، 167 داروساز ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان غذا و دارو، مطالعات بالینی در ایران برای تولید واکسن کرونا را «در حد یک شوخی» خواندند و نوشتند: «با کدام جرات ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»در این نامه با اشاره به شروع واکسیناسیون ضدکرونا در بسیاری کشورها، از «بی‌برنامگی وحشتناک» در تامین واکسن کرونا در ایران انتقاد شده است