.
.
.

سازمان گزارشگران بدون مرز: کشته شدن 50 خبرنگار در سال 2020

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد در سال 2020 میلادی 50 خبرنگار در سراسر جهان کشته شدند. این سازمان تاکید کرد تعدادخبرنگارانی که در کشورهای جنگ زده کشته‌ شده‌اند کاهش یافته اما در عین حال این آمار در کشورهایی که در حال جنگ نیستندافزایش یافته است.

این سازمان در گزارش سالانه خود به اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز اشاره کرده و گفته است: در 30 سال گذشته هیچخبرنگاری قربانی چنین مجازات قدیمی و وحشتناک نشده بود. اعدام زم تایید می کند که ایران به عنوان کشوری رکورددار در کشتنخبرنگاران در نیم سده گذشته بوده است.

روح‌الله زم، بامداد شنبه 12 دسامبر با حکم شعبه 15 دادگاه انقلاب ایران و به اتهام فساد فی الارض اعدام شد. اینروزنامه‌نگار که در فرانسه پناهنده سیاسی بود در مهر ماه سال گذشته در سفری به عراق از سوی سپاه پاسداران ایران بازداشت و بهایران منتقل شد.

این نهاد می افزاید: در سال 2016 میلادی 58 ٪ خبرنگاران جان باخته حین انجام کار در مناطق جنگی کشته شدند. اما در سال 2020 تنها 32 ٪ از این تلفات در کشورهای جنگ زده ای چون سوریه و یمن و یا کشورهای با شدت پایین تر درگیری مانند افغانستان و عراقرخ داده است. به دیگر سخن، 68 ٪ این تلفات در کشورهای «در حال صلح» مانند مکزیک اتفاق افتاده است.

در ادامه گزارش آمده: 84٪ خبرنگارانی که در رابطه با فعالیتشان در سال 2020 میلادی کشته شدند، به صورت هدفمند و عمدی به قتلرسیدند. این آمار در سال2019 میلادی 63 ٪ بوده است.

طبق این گزارش از بین 50 خبرنگار کشته شده در سال 2020 تعداد 42 نفر یا به قتل رسیدند یا به طور عمد هدف قرار گرفتند. هشت نفردیگر در جریان تهیه گزارش کشته شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش نیمه اول دسامبر گفته بود: در حال حاضر 387 خبرنگار در رابطه با کارهایشان در بازداشت بهسر می‌برند. این تعداد طی یک سال اخیر ثابت مانده که نشان می‌دهد شمار خبرنگاران بازداشت شده در سراسر جهان هنوز‌ در سطحبالایی قرار دارد.

این سازمان اظهار داشته است: شمار زیادی از خبرنگاران به قتل رسیده در سال 2020 افرادی بودند که روی موضوعات حساس تمرکزکرده بودند. چهار خبرنگار در جریان تحقیق بر فعالیت گروه های مرتبط با جرایم سازمان یافته به قتل رسیدند، 10 خبرنگار در رابطه باتحقیقات خود راجع به فساد محلی کشته شدند و سه نفر دیگر به دلیل کار بر موضوعات مرتبط با محیط زیست (از جمله استخراجغیرقانونی معادن یا غصب زمین) به قتل رسیدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز پیشتر در آماری اعلام کرده بود که در 10 سال گذشته 937 خبرنگار در جهان کشته شده‌اند.