.
.
.

بایدن برخی کارمندان پنتاگون را به کارشکنی در روند انتقال قدرت متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه 28 دسامبر 2020 گفت که تعدادی از کارمندان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در روند انتقال قدرت در کشورش کارشکنی می‌کنند و هشدار داد که ایالات متحده آمریکا به این خاطر با خطرهای امنیتی مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه همراه با معاونش کامالا هاریس هنگام دریافت گزارشی درباره امنیت ملی از سوی تیمش که روند انتقال قدرت را بر عهده دارد این ادعا را مطرح کرد.

بایدن در این‌باره گفت که کارمندان اداری در پنتاگون و همچنین در دفتر مدیریت و بودجه موانعی را بر سر روند انتقال قدرت قرار می‌دهند.

او در ادامه گفت که «در حال حاضر همه اطلاعات لازم درباره نقاط اصلی مربوط به امنیت ملی را از دولتی که دوره آن به پایان رسیده دریافت نمی‌کنیم». بایدن این عدم همکاری را «بی‌مسئولیتی» توصیف کرد.

بایدن همچنین افزود که او از دولت دونالد ترامپ که دوره آن رو به پایان است خواهان ارائه «تصویری کامل» درباره تمرکز نیروهای آمریکایی در جهان شده است.

او نیز افزود «به دیدگاهی کامل درباره بودجه که برنامه‌ریزی حول آن در وزارت دفاع و دیگر آژانس‌ها در جریان است نیاز داریم تا از هر گونه غافلگیر شدن و بهره‌برداری از آن توسط دشمنان‌مان اجتناب شود».

در مقابل کریس میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا ادعای مطرح شده درباره تعداد نشست‌های انجام شده‌ میان تیم او و تیم جو بایدن را تکذیب کرد.

میلر در این‌باره گفت که 400 تن از مسئولان پنتاگون 164 دیدار با تیم انتقالی بایدن انجام داده‌اند.

میلر گفت که وزارتخانه متبوع او همچنین بیش از 5 هزار صفحه از اسناد مربوط به موضوعات مختلف را در اختیار بایدن قرار داده است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که پنتاگون بیش از هر اداره دیگری در ایالات متحده با تیم جو بایدن رئیس جمهوری منتخب همکاری و هماهنگی کرده است.

در این راستا همچنین جدول زمانبندی شده‌ مستمری درباره نشست‌های اضافی در مدت باقی‌مانده از انتقال قدرت سیاسی برای پاسخگویی به همه درخواست‌های پیش‌رو ارائه شده وجود دارد.

کریس میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت که دولت ترامپ با تیم بایدن به توافق رسیده تا موضوع ارسال گزارش‌ها طی موسم عیدهای پایان سال را متوقف کند. این ادعای میلر اما از سوی تیم بایدن تکذیب شد.

شایان ذکر است که تیم جو بایدن از نوامبر گذشته نگرانی‌هایی را درباره کارشکنی در روند انتقال قدرت از سوی دولت کنونی دونالد ترامپ ابراز کرده است به ویژه این‌که ترامپ بارها موضوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را مطرح کرده است.

همچنین انجام یک سری تغییرات در فرماندهی پنتاگون از زمان اجرای انتخابات در آمریکا و از جمله آن استعفای مارک اسپر وزیر دفاع پیشین این کشور بر نگرانی‌های تیم مشاوران جو بایدن رئیس جمهوری منتخب افزوده است.