.
.
.

ایران: با واکنش ما به کشته شدن سلیمانی تنش‌زایی علیه واشنگتن به پایان رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر ایران در بغداد شامگاه دوشنبه 28 دسامبر 2020 در گفتگو با شبکه تلویزیونی العهد عراق گفت که تنش‌زایی میان تهران و واشنگتن پس از واکنش ایران به کشته قاسم سلیمانی به پایان رسید.

در حالی که تنش‌ها در منطقه خلیج بالا گرفته و گزارش‌هایی درباره آمادگی‌های آمریکا و اسرائیل برای انجام ضربه‌ای احتمالی علیه ایران منتشر شده، ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد شامگاه دوشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی عراقی العهد تاکید کرد که تهران عراق را محلی برای تسویه حساب‌هایش با آمریکا قرار نداده است.

او ضمن تکذیب دخالت ایران در امور عراق یا هر گونه دیکته کردن سیاست‌هایش بر این کشور، همچنین گفت که ایران در حمله‌ای که اخیرا به سفارت آمریکا انجام شده نقش نداشته و از گروهی که مسئول این حمله است حمایت نمی‌کند.

این اظهارات سفیر ایران در عراق همزمان با آن مطرح می‌شود که در پی حملات راکتی مکرر شبه‌نظامیان وابسته به ایران علیه منافع و هم‌پیمانان آمریکا در منطقه و هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف بین‌‌المللی به ویژه سفارت آمریکا در بغداد، تنش‌ها میان ایران از یک سو و ایالات متحده آمریکا و اسرائیل از سوی دیگر بالا گرفته است.

با افزایش تنش‌ها و احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا بویژه پس از ارسال بمب‌‌افکن‌های راهبردی و زیر‌دریایی آمریکایی مجهز به 150 موشک «تاماهاک» به منطقه، ارتش اسرائیل نیز به رزمایش‌‌های نظامی جهت بکارگیری سریع نیروهای ذخیره اقدام کرده است.

از سوی دیگر با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی و با هدف واکنش به ترور محسن فخری زاده احتمال وقوع حملاتی غیر مستقیم از سوی گروه‌های نیابتی ایران علیه منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه افزایش یافته است.