گریفیتس از یمنی‌ها خواست تا در سال 2021 به درگیرهای‌ خود پایان دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن، روز یکشنبه 27 دسامبر از همه احزاب این کشور خواست تا روند سیاسی را از سر گرفته و در سال 2021 به درگیری‌های خود به طور کامل پایان دهند.

گریفیتس در بیانیه‌ای برای مجله اینترنتی «سخن سیاسی» وابسته به سازمان ملل گفت: «مهم است كه طرفین درگیری یمن برای بحث و گفت‌وگو درباره اختلافات خود دورهم جمع شوند و درباره یافتن راه‌ حلی واقع بینانه برای پیشبرد مسیر صلح توافق كنند».

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن همچنین ابراز امیدواری کرد که احزاب یمنی در احترام و محافظت از حقوق و آزادی‌های همه اقشار و گروه‌ها عملکرد بهتری داشته باشند.

او افزود: «سال 2020 با ادامه خونریزی، جابجایی، افول اقتصادی و گسترش بیماری همه گیر Covid-19 برای یمنی‌ها سال سختی بود».

گریفیتس همچنین بر ادامه میانجیگری سازمان ملل برای دستیابی به توافقی كه طرفین را ملزم به توقف درگیری، اقدامات جدی برای گشودن كشور و تسكین رنج‌ها و از سرگیری روند سیاسی تاکید کرد.

او گفت:«می‌خوام در سال 2021 ببینم که همه طرف‌های یمنی جدی بودن خود را برای آغاز روند سیاسی که به همه درگیری‌ها پایان دهد».

گفتنی است که گریفیتس در اواسط ماه ژوئیه،از ارسال پیش‌نویس توافق‌نامه موسوم به «بیانیه مشترک» به دولت یمن و گروه حوثی در اواخر ماه مارس گذشته در برای برقراری آتش بس سراسری خبر داد.

او در این پیش‌نویس از طرف‌های یمنی خواسته بود که با اتخاذ تدابیری اقتصادی و اقداماتی بشردوستانه برای کاهش رنج مردم این کشور و از سرگیری فوری روند سیاسی با هدف ایجاد پایانی برای درگیری در یمن گام بردارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم