.
.
.

کرونا در افغانستان؛ شمار مبتلایان از مرز 52 هزار نفر گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت صحت عامه(بهداشت)‌ افغانستان دوشنبه 28 دسامبر اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته 140 مورد مثبت مبتلا به کرونا و 9 فوتی در این کشور ثبت شده است که با ثبت این موارد شمار مجموع مبتلایان به 52 هزار و 147 نفر افزایش یافت.

به گزارش منابع خبری این وزارت اضافه کرد، در 24 ساعت گذشته 9 بیمار کرونا جان باختند و 279 بیمار دیگر بهبود یافتند که شمار مجموع جان‌باختگان کرونا در این کشور به دو هزار و 179 و بهبودیافتگان به 41 هزار و 610 نفر رسیده است.

از سوی دیگر، این وزارت با نشر اعلامیه‌ای از شهروندان افغان خواست به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا از سفر به کشورهای خارجی خودداری کنند.

در این اعلامیه آمده: «وزارت صحت‌عامه افغانستان به اطلاع هموطنان ما که می خواهند سفر نمایند می‌رساند تا به خاطر انجام تست ویروس کرونا در لابراتوارهای(آزمایشگاه) دولتی مراجعه نکنند. چون ظرفیت تست‌های موجود در این لابراتوارها کم بوده و این تست‌ها صرف برای واقعات مشکوک و جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در داخل کشور می‌باشد».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده که این وزارت «در هماهنگی با وزارت خارجه افغانستان از طریق سفارت خویش با کشور پاکستان در تماس است تا بتوانند راه حلی را برای این چالش دریابند ولی نگرانی دولت پاکستان از این است که سفرهای زیاد سبب انتشار بیشتر ویروس کرونا در هر دو کشور می‌شود».

گفتنی است براساس گفته وزارت صحت عامه افغانستان، قرار است تا ختم سال 2021 میلادی حدود 20 درصد از جمعیت این کشور واکسن کرونا شوند.