خبرهایی از فرار سخنگوی حزب‌الله عراق پس از صدور حکم بازداشتش از سوی مقام‌های قضایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در اوج‌گیری مجدد بحران میان دولت عراق به رهبری مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور و شبه نظامیان عراقی مورد حمایت رژیم ایران، مقام‌های قضایی عراق حکم بازداشت «ابوعلی العسکری»، سخنگوی نظامی شبه نظامیان حزب الله عراق را صادر کردند.

برخی منابع عراقی از فرار ابوعلی العسکری به خارج از این کشور پس از صدور حکم بازداشت او از سوی مقامات قضایی این کشور خبر دادند. منابع مذکور می‌گویند، العسکری از ترس بازداشت به خارج از عراق فرار کرده است.

Advertisement

حکم بازداشت سخنگوی حزب الله عراق که از نظر ایالات متحده آمریکا یک سازمان تروریستی تلقی می‌شود، پس از آن صادر شد که العسکری در بیانیه‌ای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق را «خیانتکار» توصیف کرده و با تهدید مستقم او گفت، «اطلاعات آمریکا» نمی‌تواند از تو را در برابر شبه‌نظامیان محافظت کند.

در همین حال یک منبع قضایی عراقی گفت، دادگستری این کشور حکم بازداشت برای 4 شخصیت‎ نظامی و غیرنظامی که در اقدام موشک پرانی به ساختمان‎های دیپلماتیک و نظامی در بغداد و سایر استان‎ها دست داشتند، را صادر کرده است.

یک منبع امنیتی اظهار داشت که افرادی که در شلیک به ساختمان‌های دیپلماتیک دست داشتند، 3 نفر بودند. برخی از آنها از اعضای گروه حزب الله عراق مورد حمایت ایران و شخصیت غیرنظامی دیگری که با ابوعلی العسکری سخنگوی این گروه تروریستی رابطه دارد.

با ادامه تنش بین دولت الکاظمی و شبه نظامیان حزب الله عراق و عصائب اهل الحق دو گروهی که نام آنها از سوی ایالات متحده در فهرست گروه‌های تروریستی درج شده‌ است، نخست وزیر عراق فرستاده ویژه‌ای را به ایران فرستاد تا از مقام‌های تهران بخواهد دست نشاندگان خود در خاک عراق را از اقدامات متهورانه و تهدیدآمیز علیه نخست وزیر عراق برحذر دارند.

طبق این گزارش مضمون پیام فرستاده ویژه بغداد به تهران این است که «کاسه صبر دولت عراق از اقدامات شبه نظامیان مورد حمایت ایران لبریز شده است».

الکاظمی، ابوجهاد الهاشمی، از شخصیت‌های نزدیک به او که با مقام‌های ایران نیز رابطه خوبی دارد را به تهران فرستاد تا با مقامات ارشد جمهوری اسلامی در باره اقدامات عصائب اهل حق و حزب الله عراق مورد حمایت ایران صحبت کرده و آخرین هشدار را بدهد.

به گفته منابع امنیتی، دولت عراق اکنون از یک نیروی نظامی و امنیتی که شمار پرسنل آن به یک میلیون و 800 هزار نفر می‌رسد برخوردار است این نیروها به طور مستقیم از مصطفی الکاظمی دستور می‌گیرند. نیروهای مذکور برای مقابله با هرگونه شرایط اضطراری و برقراری امنیت آماده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم