امرالله صالح: قرار است تشکیل پولیس کابل دو برابر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 28 دسامبر اعلام کرد که قرار است تشکیل پولیس در کابل دو برابر شود.

صالح در صفحه فیسبوک‌اش نوشت، مقام ریاست جمهوری افغانستان به اساس طرح جلسات «شش‌ونیم /میثاق امنیتی» تشکیل پولیس در کابل را دوبرابر سازد.

صالح در ادامه نوشت: «ارزیابی مقایسوی نشان می‌دهد که حتا درحالت ثبات و آرامی کابل کم‌ترین تعداد پولیس را به تناسب نفوس در سطح جهان و بخصوص کشورهای جهان سومی دارد. این افزایش با حوصله‌مندی و دقت انجام خواهد یافت و از ورود افرادی‌که شرایط و معیارهای لازم را نداشته باشند جلوگیری خواهد گردید».

صالح تاکید کرد، معیارها بخاطر جذب بزودی تعیین خواهد شد. یکی ازین معیارها داشتن دانش ابتدایی از کشف و تحقیق خواهد بود. گاهی که دادستانی و یا محاکم نمی‌توانند مجرم را چنانچه لازم است در دایره عدالت قرار بدهند گسستگی درکار کشف و تحقیق است.

او یادآوری کرد: «ما بخاطر رفع این نقیصه روش تشریح جرم و تحریک دوسیه را به زبان ساده درآورده و مانند کتابچه‌های جیبی به پولیس کابل توزیع نموده‌ایم. الی رسیدن به مرحله آرمانی پوسته‌های(پاسگاه) کوهی در کابل را اردو تسلیم گرفت. تمام پوسته‌های موسسات و بخشی از وزارت خانه را تصدی محافظت عامه تسلیم گرفت و بخشی از موسسات پرعاید که بیم تهدید بر آنها بود نیز به تصدی محافظت عامه تسلیم داده شد».

امرالله صالح اظهار کرد: «این کارها باعث شد که حد اقل پنج‌صد نفر پولیس امنی دوباره به وظایف اصلی شان برگردند. در عین حال دسترسی انسانی امنیت ملی به صفوف و رهبری عملیاتی دشمن را از روی احصاییه و دستاوردها مطالعه نموده‌ایم. بلند‌بردن ظرفیت اطلاعات انسانی کار میخانیکی(فنی) نیست و ازین‌رو برخلاف روش ایجاد تغییر در پولیس به استراتیژی متفاوت نیاز دارد که از تشریح آن می‌پرهیزیم».

شایان ذکر است با افزایش ناامنی، خشونت و انفجار در شهر کابل، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان معاون اول شان امرالله صالح را به عنوان مسئول تأمین امنیت کابل تعیین کرد که پس از آن صالح هر روز ساعت 6:30 صبح جلسه برگزار می‌کند و اوضاع کابل را بررسی می‌نماید.

امرالله صالح در گذشته به عنوان رئیس عمومی امنیت ملی و سرپرست وزارت امور داخله افغانستان وظیفه اجرا کرده بود

بیشترین بازدید موضوعات مهم