.
.
.

دستگیری 10 شهروند چین به اتهام جاسوسی در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع خبری به تازگی گزارش دادند که نیروهای امنیت ملی افغانستان 10 شهروند چین را به اتهام جاسوسی و فعالیت‌های «هراس افگن» در شهر کابل دستگیر کردند.

روزنامه «هندوستان تایمز» به نقل از منابع دیپلوماتیک در کابل و دهلی‌نو پایتخت هند نوشت، این افراد با سازمان اسخبارات چین ارتباط داشته‌اند.

این روزنامه اضافه کرد، ریاست امنیت ملی افغانستان به تاریخ 10 دسامبر 2020 دو شهروند چین به اسامی «لی یانگ و شا هونگ» را از نقاط شیرپور و کارتۀ چهار شهر کابل با مقداری از مواد منفجره، جنگ‌افزار و پودر بیهوش کنندۀ «کیتامین» دستگیر کرد.

این روزنامه هندی به نقل از منابع نوشت، این دو شهروند چینایی(چینی) با شبکه حقانی نیز ارتباط داشتند که پس از آن هشت شهروند دیگر چین به اتهام جاسوسی و فعالیت‌های «هراس افگن» در شهر کابل پایتخت افغانستان دستگیر شدند.

بر بنیاد این گزارش، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در این مورد با سفیر چین مقیم کابل صحبت کرده و از او خواسته است که پکن باید در این مورد از کابل رسماً معذرت بخواهد.

امرالله صالح از سفیر چین خواسته که کشورش باید قبول کند که برخلاف قوانین بین‌المللی در افغانستان فعالیت کرده و به اعتماد کابل «خیانت» کرده است.
صالح در این دیدار تاکید کرده است که اگر چین در این مورد از افغانستان رسماً معذرت نخواهد، کابل مراحل کیفری را علیه پکن روی دست خواهد گرفت.

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی نشر شده که در این روزها میزان خشونت، انفجار و ترورهای هدفمند در افغانستان افزایش یافته است؛ محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور نیز دستور داده که عاملان حمله به غیرنظامیان شناسایی و مجازات شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم