.
.
.

تغییر موضع مجلس ایران از کمبود بودجه مالی به داشتن توان نقدینگی بالا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران، روز 27 دسامبر، در نطق مجلس با ضمن اشاره به داشتن امکانات و توان مالی کافی برای تامین بودجه در بخش‌های عمرانی این کشور و افزایش 10 درصدی درآمد‌ها در مقابل افزایش 47 درصدی هزینه‌ها، درمورد شکاف طبقاتی موجود در این کشور سخن گفت.

قالیباف این جلسه گفت: «ما معتقدیم لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد؛ چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل 117 درصد رشد داشته است و هزینه‌ها 47 درصد افزایش پیداکرده، درحالی‌که درآمدها حدود 10 درصد افزایش‌یافته است».

بررسی لایحه بودجه سال جدید در مجلس نشان می‌دهد که بودجه‌هایی که برای رفاه عمومی و خدمات به نهادهای مردم تخصیص داده‌ شده، بسیار کمتر از بودجه‌هایي است که به نهادهای مذهبی این کشور تخصیص داده شده است.

بعد از اعلا م مسئولان کشوری به نداشتن بودجه کافی برای خرید واکسن خارجی جهت مقابله با ویروس کرونا و به دنبال راه اندازی هشتگ «واکسن بخرید» از سوی فعالان شبکه‌های اجتماعی که در سطح جهانی گسترش یافت، یک تغییر ناگهانی در مواضع مسئولان دولتی بوجود آمد که با سخنرانی روحانی شکل گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مجلس ایران اظهار داشت: «کشور ما فرصت‌هایی همچون داشتن حدود 3 هزار میلیارد نقدینگی، اموال و املاک و دارایی‌های دولتی، معادن و منابع طبیعی بی‌شمار، سرمایه انسانی و دانش تخصصی بسیاری دارد. چنین کشوری می‌تواند حتی در همین بودجه کسری تراز عملیاتی‌اش را کاهش دهد».

قالیباف افزود: «وابستگی بودجه به نفت به حداقل بلکه به صفر برسد و منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود. پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند باید از این منبع تأمین شوند و دولت منابع پایداری ایجاد کند. منابعی که به معیشت و کسب‌وکار مردم و به تولید کشور لطمه نزند. منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد».

رئیس مجلس ایران، اظهار داشت: «این سند مهم‌ترین موضوع تبادل‌نظر و گفت‌وگو میان جامعه نخبگانی کشور، دولت و مجلس است. جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تأثیری در زندگی آن‌ها می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تأمین و جبران این کسری بودجه است. مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه چگونه در زندگی آن‌ها مؤثر خواهد بود و سفره آن‌ها را کوچک‌تر خواهد کرد و به تورم دامن می‌زند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم